Látnivalók Velencében: A Lido és Pellestrina

Velence főszigetétől, a városközponttól nem messze, dél-délkeleti irányban húzódik Lido di Venezia, a velencei lagúnát az Adriai-tengertől elválasztó homokpad, mely a tőle délre elterülő Pellestrina szigetével együtt egyfajta természetes gátként védi a várost. Az egyenként 11-12 kilométer hosszú szigetek közigazgatásilag a város részét alkotják Lido – Pellestrina körzet néven, s kizárólag e két szigeten találunk közúti közlekedést is. A lagúna három kijárata a tenger irányába a Porto di Lido, a Porto di Chioggia és a Porto di Malomocco.

Velencei látnivalók

Már a város nevéből is az egykori gazdagságra, hatalomra, csillogásra, fényűzésre asszociálhatunk, melyet az évszázadok megkopott bája, a bizsergetően izgalmas dekadencia, az itt találkozó, összeolvadó kultúrák csak még inkább patinássá, még vonzóbbá tettek. Különleges fekvése, lenyűgöző építészeti csodái, romantikus hangulata és világhírű karneválja egyszer az életben mindenki számára kötelezővé teszik az Adria királynőjeként becézett Velencét.

A hatóság nem tervezi a tilalmak és korlátozások feloldását

Az illetékes minisztérium a hegyi vezetőkkel és az időszakos zárlattal továbbra is a védi a legmagasabb tátrai csúcsokat, a tapasztalatlan turistáknak ugyanis nagy kockázatot jelenthet az ezekre a csúcsokra történő kirándulás. A szlovák Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium röviden így reagált a Szlovák Turisták Klubja (KST) által indított aláírásgyűjtő akcióra.

Az emlékezetes tátrai szélvihar 10. évfordulója

Tíz évvel ezelőtt, 2004. november 19.-én, a délutáni, kora esti órákban orkán erejű vihar söpört végig a Magas-Tátra déli lejtőin. A félelmetes sebességű bukószél északról érkezve, a hegység főgerincén átbukva orkánná erősödött, és szinte letarolta a Magas-Tátra szlovák oldalának lejtőit. Óriási, évtizedekig ki nem heverhető károk keletkeztek a nemzeti park élővilágában. A négy órán át tomboló vihar kidőlt, derékban kettétört hatalmas fenyőfákat, elpusztult állatokat, járhatatlan közutakat és turistautakat hagyott maga után.

Interjú Németh Csaba ultrafutóval

Németh Csaba idén az UTMB® (Ultra-Trail du Mont-Blanc®) versenyen negyedik helyen végzett. Emiatt készítettünk vele interjút, mesél a versenyről, a futásról illetve az ultrafutás rejtelmeiről.

A Tátra szimbóluma, a tátrai zerge

A Tátra a legészakabbra fekvő terület, egyúttal a legkisebb olyan elszigetelt magashegység a világon, ahol zergék élnek. Már több mint 10 000 évvel ezelőtt, a máig tartó holocén időszak kezdetén, a Tátra utolsó eljegesedésének idején is éltek zergék a hegységben. Bizonyíték erre az 1974-ben megtalált legrégebbi zergecsont lelet, amelynek kora a szakemberek szerint 10 500 – 10 720 év között van.

Zivatar, villámlás, mennydörgés a hegyekben

Amikor egy forró nyári nap kora délutánján viharfelhők jelennek meg az égen, az általában nem sok jót jelent a magashegyekben tartózkodó turistákra nézve. Minél melegebben süt a nap, annál nagyobb az esélye viharok kialakulásának, amelyek a Tátrában leggyakrabban délután két óra körül keletkeznek. Az időjárás a hegyekben nagyon gyorsan és gyakran változik, alpesi terepen nehéz a vihar elől megfelelő védelmet nyújtó megfelelő menedéket találni, ezért könnyen veszélyes helyzetben találhatjuk magunkat. Éppen ezért aki a hegyekbe indul, túra előtt tájékozódjon az időjárásról.

50 éves a légimentés a Lengyel-Tátrában

1963 áprilisában a Tátrában kemény téli viszonyok uralkodtak. Annyi volt a hó, hogy bármelyik hegyről elindulhatott egy lavina. Amikor aztán egy fiatal síelő a Lengyel-Öt-tó völgyében súlyos sérüléseket szenvedett, a nagy lavinaveszély miatt csak az égből kaphatott segítséget. A lengyel hegyekben 1963. április 16-án mentettek először életet helikopter igénybevételével. Több száz életmentés, és néhány dráma. Röviden így lehet összefoglalni a mentőhelikoptereknek az elmúlt 50 évben a tátrai hegyimentés történetében játszott szerepét.

Krakkói legendák nyomában

„Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát”

A mogul India: Sah Dzsahan, az ötödik mogul sah

Sah Dzsahan nevéhez a világ egyik leghíresebb, de minden bizonnyal legszebb épületének, az agrai Tadzs Mahalnak a megépítése fűződik. Persze nem csak ez, hisz neki köszönhetjük Delhi óvárosi részét, Sahdzsahanabadot, a lenyűgöző Pávatrónt (mely elveszett, egy későbbi másolata azonban Teheránban látható), valamint számos más delhi, agrai és lahori épületet. Uralkodása a Mogul Birodalom aranykora volt. Sah Dzsahan 1592-ben  Khurram Shihab-ud-din Muhammad herceg néven látta meg a napvilágot Lahorban, az uralkodó, Dzsahangir harmadik, és egyben legkedveltebb fiaként.

„Tátrai hangulatok” című könyv továbbra is előrendelhető

2014 elején adtam hírt arról, hogy megjelenés előtt áll "Tátrai hangulatok" című képeslapos könyvem. A könyv megjelenéséhez a kiadóval kötött megállapodás szerint meghatározott számú előrendelés szükséges. Mivel ezt eddig nem sikerült összegyűjteni, ezért a könyv sajnos még a mai napig sem jelenhetett meg.

Vándortúrára készülünk – tapasztalataim

Nem tudom ki hogy van ezzel, de nekem kicsi gyerekkorom óta nagy vágyam kimenni a természetbe, csak menni, menni előre és csak abból „élni”, amit magammal viszek. Magyarul vándortúrázni! Az évek során jó pár túrán vettem részt, sok km-t megtettem, de ez a vágyam valahogy csak nem teljesült. Mentem egynapos túrán, többnaposon is, azonban kizárólag csillagpontos rendszerben.

Téli zárlat és korlátozások a Tátrában

November 1-től a Magas-, a Bélai- és a Liptói-Tátra turistaútjain ismét téli zárlat lép életbe. Ez azt jelenti, hogy november 1. és június 15. között a Tátra szlovák oldalának völgyeiben a turisták csak a menedékházakig közlekedhetnek, a zárlat idején csak a síalpinisták, a természetvédők és a hegymászók mozoghatnak a lezárt területeken, aTANAP látogatási rendjében foglaltak figyelembe vételével.

Téli zárlat és korlátozások a Tátrában

November 1-től a Magas-, a Bélai- és a Liptói-Tátra turistaútjain ismét téli zárlat lép életbe. Ez azt jelenti, hogy november 1. és június 15. között a Tátra szlovák oldalának völgyeiben a turisták csak a menedékházakig közlekedhetnek, a zárlat idején csak a síalpinisták, a természetvédők és a hegymászók mozoghatnak a lezárt területeken, a TANAP látogatási rendjében foglaltak figyelembe vételével.

A Csontvázpart

Milyen is a Csontvázpart? A világ egyik legelhagyatottabb partvidéke. A ködös óceán partra segítette hajók temetője. És persze marasztaló végtelen homoktenger. Ennyi, és ennél valahogy mégis sokkal-sokkal több.

Pembrokeshire: fényjáték, fűtenger, őserdő

Vannak azok a fények, melyeket jómagam sokáig csak „skót fények”nek hívtam, lévén ott találkoztam velük először, de másutt is – így akár persze itthon is – el lehet őket csípni. Kétségkívül léteznek azonban olyan szegletei a világnak, és ilyen Wales, kicsit konkrétabban a Pembrokeshire Nemzeti Park is, ahol az előfordulásuk felette gyakori, mert éppen ezt a páratartalmat keresik.

Emberek, sziklák, századok – Interjú Scheirich Lászlóval

Könyvbemutatón

Tutajozás a Dunajecen

Napjainkban Alsólehnichez tartozik a korábban Vörös Kolostornak (Červený Kláštor) nevezett település, amely ismertségét és népszerűségét a műemlék kolostor mellett leginkább a Dunajec-áttörésnek köszönheti. Az eredetileg karthauzi, később kamalduli kolostor melletti kis öbölből indulnak a tutajok, amelyek a Pieninek szűk, kanyargós völgyén áthatolva jutnak el az Erdős (Lesnica) településtől északnyugatra található végállomásra.

Közérdekű: Pótdíjat kell fizetni a gyorsvonatokon

Gyorsvonati felárat vezet be május 15-től a MÁV-START Zrt. - közölte a vasúttársaság a honlapján. Május közepétől a menetrendben megjelölt egyes gyors- és sebesvonatok használata esetén kötelező lesz gyorsvonati pótjegyet váltani. Az e-ticket rendszerben jegyátvétellel vagy otthoni jegynyomtatással jegyet vásárló utasoknak csak június elsejétől kell megvásárolniuk a pótjegyet - írták.

Franciaország TOP 15-ös látnivaló-listája

Nem gondoltam volna, hogy Franciaországgal ilyen gondban leszek, amikor ki kell választani és sorba kell állítani a legszebb helyeit. Ez egyébként is nehéz feladat, hiszen a szép mindenkinek mást jelent. A méltán híres és szép helyeket - mint Párizs vagy Provence - mindenki ismeri, ugyanakkor számos eldugott gyöngyszem is akad, melyek nem ilyen felkapottak. Én most elsősorban ezeket szeretném bemutatni, persze a „híresek és szépek” sem maradhatnak ki a felsorolásból. Az vesse rám az első követ, aki könnyebben döntene. 15. Avignon

A Magas-Tátra fényes, fehér oldala

Ezegyszer kivételesen szerencsénk volt az időjárással, már itthon tudtuk, hogy csodálatos pár nap lesz. Minden stimmelt: tátrai viszonyokhoz képest kevés, megülepedett hó volt csak, 2-es lavinaveszély, ragyogó napsütés, a hőmérséklet kicsivel nulla alatt, és ehhez ajándék szélcsend. A tankönyvek szerint ilyen ideális állapot nem létezik a Tátrában.

Halvány fogalmunk sincs az utazói jogainkról

Itt a nyár, sokan tervezik, vagy már rég eltervezték, hová mennek nyaralni az idén. Legyen szó akár külföldi, akár belföldi kikapcsolódásról, fontos tudni, milyen jogok illetnek meg bennünket. Az utazással kapcsolatos európai uniós jogok eddig a vasúti és légi közlekedésre terjedtek ki, az elmúlt időszakban azonban két új területtel bővült a kör, a vízi és buszos utazásokra vonatkozó szabályozással – tudjuk meg a Európai Bizottság Mobilitási és Közlekedési Főigazgatóságának tájékoztatójából.

Téli zárlat és korlátozások a Tátrában

November 1-től a Magas-, a Bélai- és a Liptói-Tátra turistaútjain ismét téli zárlat lép életbe. Ez azt jelenti, hogy november 1. és június 15. között a Tátra szlovák oldalának völgyeiben a turisták csak a menedékházakig közlekedhetnek, a zárlat idején csak a síalpinisták, a természetvédők és a hegymászók mozoghatnak a lezárt területeken, a TANAP látogatási rendjében foglaltak figyelembe vételével.

Látnivalók Rómában: A Svájci Gárda

Róma – azon belül is a Vatikán – egyik leggyakrabban fotózott, legérdekesebb történettel rendelkező és leglátványosabb „nevezetessége” a Svájci Gárda. A Vatikán kapuinál szolgálatot teljesítő, színes, középkori hangulatú egyenruhát viselő, jó kiállású katonák a Szentatya személyes védelmét látják el, immár 500 esztendeje. Jelmondatuk: „bátorság és hűség”.

15 kötelező nevezetesség hazánkban

Márpedig lenyűgöző tájak, természeti kincsek, vagy éppen települések kis hazánkban is bőségesen akadnak, nagyon nehéz közülük választani, vagy őket rangsorolni. Nem is áll szándékunkban, hiszen minden lista szubjektív megítélésen alapulhat csak, s a szép önmagában is relatív meghatározás. Így leginkább szemezgessünk csak a sok szépseg közül. (Saját listánkat az egy helyen található legtöbb látnivalóval, legérdekesebb, vagy leginkább jelentős kulturális vagy természeti nevezetességgel büszkélkedő helyek alapján állítottuk össze.) 1. Hollókő

Az emberek démonizálják a medvéket

Bár az emberek általában démonizálják a medvével történő találkozást, a mai Szlovákia területén az utóbbi 100 évben nem volt halálos medvetámadás. „A medvével történő találkozás nem jelent feltétlenül azt, hogy meg fog minket támadni” – mondja Jaroslav Slašťan természetvédő, önkéntes természetvédelmi őr, a barnamedvék életének, etológiájának szlovák kutatója. Az ország legnagyobb ragadozóinak száma folyamatosan emelkedik, az utóbbi 10 évet alapul véve napjainkban él a legtöbb medve az ország hegyeiben.

Barátságos túratársaink, a tátrai mormoták

A Tátra egyik legkedvesebb állata kétséget kizáróan a mormota, amely az egyik legnagyobb rágcsálóféle. A világon 14 mormotafajt tartanak nyilván, közülük kettő, a bobak és a havasi mormota él Európában. Utóbbi faj (Marmota marmota) egyik alfaja a Tátrában élő tátrai mormota (Marmota marmota latirostris). A Tátrai Nemzeti Park az európai mormoták legészakabbra fekvő élőhelyének számít.A tátrai mormota jelenlegi állománya a Tátra szlovák oldalán kb.

Perzsia legtetején - A Damavand megmászása

Egy 5671 méteres hegyet nagy tisztelet övez. Lehet, hogy a meghódításához komoly expedíció kell, sok magashegyi tapasztalat, emberfeletti fizikum, na meg egy rakás pénz. Nos, a Damavand pont nem ilyen: följutni rá nem több mint két-három napos elfoglaltság, kiadós séta egy kis magaslati betegséggel felütve.

Elfelejtett ősi városok

Manapság nehéz elképzelni, hogyan válhat lakatlanná egy város, azonban a történelem viharai közt nem egy virágzó település lett eggyé a földdel. Ennek okai szerteágazóak lehetnek: háború, természeti katasztrófa, éghajlatváltozás, fontos kereskedelmi partner elvesztése, hogy csak néhányat említsünk. Azonban bármi is legyen az ok, ezen elfelejtett városok többségének leromlott falaiba a régészek végül csak belebotlottak. Ezekből válogattunk. Karthágó

Turisták számára is elérhetővé válhat a Gerlachfalvi-, a Lomnici-, a Jég-völgyi- és a Tátra-csúcs

A Tátrai Nemzeti Park (TANAP) készülőben lévő új látogatási rendje szerint a turisták számára is elérhető lesz a Gerlachfalvi-csúcs és több más, eddig csak hegymászók által mászott csúcs a Magas-Tátrában. A Tátra legmagasabb csúcsa például egy erre a célra kijelölt útvonalon lesz elérhető. „Tisztában vagyunk vele, hogy a mai rendelkezések bizonyos fejezeteit felül kell vizsgálni. Ezek már átmentek egy szakértői egyeztetésen, és majd az idő megmutatja, hogy ezek a változások milyen mértékben és mikor valósulnak meg” – mondta Pavol Majko, a TANAP Igazgatóság igazgatója.

Tunézia- egy utazó fotós szemével

Emlékszem gyerekkoromban egyszer egy réten feküdtem egy frissítő nyári zápor után. Körülnézve láttam, hogy a leveleket furcsa vörös por borította. Hazaérve tudtam meg, hogy az afrikai sivatagok porát hozta magával az aznapi eső. Akkor arról álmodoztam, hogy egyszer én is ellátogathatok erre a kontinensre.

Középkori templomok útja

Nagyszabású program köti össze Szabolcs-Szatmár-Bereg, Kárpátalja és a romániai Szatmár megye középkori templomait. Még  2009-ben, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat és a Szatmár Megyei Tanács együttműködésében, „Középkori templomok útja” címen született meg az a tematikus útvonal, amely egy, a Kárpát-medencében egyedülálló vallási és kulturális örökséggel szeretné mélyrehatóan megismertetni az érdeklődőket.

„Itt a természet az, amihez mérjük magunkat”- beszélgetés Németh Csaba ultrafutóval

Németh Csaba több mint 30 évvel ezelőtt kezdte a terepfutást, ismerhetjük őt hegymászóként is, népszerűsítője az Országos Kéktúrának. Legnagyobb eredményeit ultrafutóként szerezte. Győzött a magyar versenyeken, Mátrabércen, a Kinizsi 10-on, a T100-on. Győzött külföldön, háromszor nyert a Lavaredo Ultra Trail-en és a 350 kilométeres Swiss-Juran maratonon, győzött a skóciai Highland Way Race-en. Az Alpokban a legelismertebb versenyzők közé tartozik, hiszen UTMB-n -amely a hegyi ultrafutók emblematikus versenye- mindig az első 10-ben végzett. Emblematikus azért, mert a 166-170 kilométeres

Búvártúra Hughardán

Az év eleji zavargásoknak egyetlen pozitív hozadéka biztosan volt az idén Egyiptomba merészkedő turisták, búvárok számára: sem a szálloda éttermében és medencéjében, sem a zátonyokon vízbe ugrásnál nem kell nagy tömegre számítaniuk. Ráadásul mindezért jó eséllyel kevesebbet is kell fizetniük, mint korábban.

A világ 10 legcsodálatosabb helyszíne

Az ötvenes évek óta több száz helyszínt véd a UNESCO a természettől és főleg tőlünk, emberektől. Akad köztük természeti csoda és emberi építmény is. Az egész világ szégyenkezett 1954-ben, amikor az egyiptomi kormány az Asszuáni-gát megépítésekor egy cseppet sem törődött azzal, hogy mi lesz saját történelmi örökségével, az Abu Szimbel templommal. S bár a gát megépült, a világ 50 országa összefogott, hogy 80 millió dollárt költsön a templom elköltöztetésére.

Iráni képeslapok I.

Irán hatalmas, gyönyörű és elképzelhetetlen kultúrával és történelemmel megáldott ország, szerencsétlen módon mégis az elmúlt század politikai manőverei, és azok hatásai határozzák meg mai megítélését. Sokan alig tudnak többet róla, mint amit a híradásokban hallanak: korábban az irak-iráni háborúk, az 1979-es Iszlám Forradalom, a Khomeini-féle rendszerváltás, aztán a választások, majd a vélt, vagy valós atomprogram.

Europa Park - Ahol újra gyerekek lehetünk

Sosem voltam egy nagy vurstli-kedvelő, és a mesékből is jó harminc-egynéhány éve kinőttem, így igazi kihívásként tekintettem az út elé. Úgy voltam vele, próbálják csak bebizonyítani nekem, hogy kételkedő felnőttként is élvezhető egy vidámpark.

A Seuso-kincs igaz története

 „Maradjanak meg neked sok évszázadon át ezek az edények, Seuso, és utódaidnak méltón a hasznára váljanak”
Feliratkozás kategória értesítésreBezár

Iratkozz fel kategória értesítő listánkra és értesülj az általad választott kategória legújabb indulásairól, akcióiról!

Segíthetünk?Bezár
Kérjen ajánlatot!
Megkeressük Önnek a legjobb árat.
Kollégáink segítenek munkaidőben.
+36 1 5013490
Küldjön magának emlékeztetőt
e-mailben!