
Bártfa, a Felvidék ékszerdoboza
Az egykori Sáros vármegye legszebb városában, Bártfán (Bardejov) tett kirándulásunkat egy rövid történelmi visszatekintéssel kezdjük. Bártfa a Felvidék északi részén, a Tapoly völgyében fekszik. A várost a XIII. sz elején Lengyelországból érkezett cisztercita barátok alapították, neve az erdőirtással összefüggő bárd szóból ered. A tatárok 1241-ben feldúlták a várost, majd a tatárjárás után betelepített német telepesek láttak hozzá újjáépítéséhez. 1352-ben falakkal és bástyákkal vették körül, Nagy Lajos király pedig 1376-ban szabad királyi városi rangra emelte. A város lakói a középkorban kereskedelmi összeköttetésben állottak Lengyelországgal, ahová főképp bort, vásznat, csipkét és fonalat szállítottak. Bártfa a XVI. században élte fénykorát, amikor a tanácsurak római köntösben jártak a városházára. A város a reformáció egyik központja lett, 1590-ben a magyar protestánsok itt tartották első általános zsinatukat. A város Thököly és Rákóczi szabadságharca idején sokat szenvedett, hol a kurucok, hol a császáriak ostromolták. Lengyelország feldarabolása után a város elvesztette jelentőségét, és mindinkább hanyatlásnak indult, ráadásul a XVII. században három alkalommal is pestisjárvány sújtotta, amelyekben a lakosság mintegy fele elpusztult. Az első világháború előtt még a lakosság egyharmadát adó magyar és egynegyedét adó német lakosságból mára talán hírmondó sem maradt. A napjainkban kb. 33.000 lakosú város főterét a Szent Egyed templommal, valamint a régi Városházát 2000-ben az UNESCO a Világörökség részévé nyilvánította. Ezeken kívül az egykori városfalak bástyatornyai, kapui, valamint a város épségben fennmaradt templomai tanúskodnak e gyönyörű kisváros régi dicsőségéről.
Bártfán tett sétánkat a Világörökség részét képező Városháza-téren kezdjük. A város fénykorának számító XVI. században a gazdag kereskedők a főtéren, míg a kézművesek a mellékutcákban építettek emeletes házakat. A város sakktáblaszerűen épült be, középpontját a négyszögletes alakú Városháza-tér képezi. Mivel a város az aranyművesek egyik legfőbb magyarországi központja volt, így nem csoda, hogy a város főterének arányait, csakúgy, mint a régi Városháza épületének arányait is az aranymetszés szabályai határozták meg. A teret övező házak legtöbbje a XV. sz utolsó harmadában épült. Bár a város több alkalommal (pl. 1877-ben) a lángok martaléka lett, a középkorban kialakult városkép szerencsére napjainkig fennmaradt.
A négyszögletes főtér északi részén áll gótikus stílusú Szent Egyed plébániatemplom, amelyet az aranyművesek és a város védőszentjéről neveztek el. Építését a XIV. század második felében kezdték, a főhajót a két oldalhajóval 1415-ben fejezték be. 1420-1427 között épült fel a templom tornya, majd a szentély felépítésével folytatódott az építkezés, amely 1464-ben fejeződött be. A középkorban külön tornyos fallal körbekerített templom híres volt értékes berendezési és használati tárgyairól. Az 1725-ös, majd az 1836-os földrengés, valamint az 1878. évi, szinte az egész várost porig égető tűzvész által megrongált templomot a budapesti Parlament építője, Steindl Imre tervei szerint és vezetése alapján 1879-1898 között gótikus stílusban állították helyre. A templom szerencsésen túlélte a világháborúk pusztításait, a II. világháborúban az akkori plébános vezetésével leszerelték, és a toronyban befalazták az értékes kegytárgyakat és műkincseket, amelyeket az ostrom elmúltával visszaállítottak eredeti helyükre.
A templom eredeti, gótikus főoltára 1486-ban készült, ebből mára csupán mára csupán Szent Egyed szobra, valamint Szent István és Szent László táblaképe maradt fenn. Az eredeti főoltárt 1655-ben reneszánsz stílusban átépítették, ebből a főoltárból a „Keresztrefeszítés” c. táblakép maradt fenn. A ma álló, neogótikus stílusú, 17 m magas főoltár 1883-1888 között készült, a templom felújítását irányító Steindl Imre tervei alapján, Hölzer Mór bártfai fafaragóművész műhelyében. A főoltár szárnyainak 6-6 ábráját Aggházi Gyula készítette 1890-ben. A behajtott szárnyakon a magyar történelem 12 szentté vagy boldoggá avatott személyét, a forgatható szárnyak hátoldalán pedig az Árpád-házból származó szent emberek életének mozzanatait láthatjuk.
A XV. sz közepén épült szentély jobb oldalán lévő sarki beszögellésben, az ún. „Hóhér padjában” – melyet a rajta lévő évszám szerint 1492-ben készítettek – volt a helye a városi hóhérnak és két segédjének. A szentély két oldalán álló, a XV. században készült, reneszánsz szenátori padokat annak idején a városi tanács tagjai használták. A padok eredetileg gótikus tornyocskáit később a ma is látható reneszánsz mennyezettel váltották fel, amelyet a XVIII. században bíbor huzattal vontak be. A sekrestye fölött található kápolna arról nevezetes, hogy a legenda szerint a Bártfán járó Mátyás király itt hallgatta a szentmisét, emiatt a kápolnát Mátyás király oratóriumának is nevezik.
A templom egyik legértékesebb művészeti alkotása az 1465-ben készült, gótikus szentségház, a tornai Tarner István alkotása. A mesterien faragott szószék a 19. századból, a kórus alatti 12 ágú, gótikus stílusú bronz csillár a 15. századból származik. Az északi oszlopsor mellett található a városi tanács tagjainak 12 személyes stalluma. A 17. században készült, három sorban elhelyezett üléseknek épségben megmaradt félköríves, gótikus támlája, különlegessége a reneszánsz baldachin, valamint a baldachin tetején a város babérkoszorúba foglalt címerét tartó angyal.
A déli oldalhajó keleti falán a város négy egykori bírájának márvány epitáfiumát láthatjuk, előtte áll a XIV. századból származó, gótikus stílusú bronz keresztelőmedence, amelyet szent férfiak és nők álló alakjai díszítenek. A templom déli oldalhajójától egy művészien kivitelezett vasrácsos ajtó választja el a Szűz Mária kápolnát. Ebben a kápolnában található Zboró vára és Makovica egykor ura, az 1549-ben elhunyt Serédy György vörös márványból készült epitáfiuma, a templomban található egyik legszebb, ún. féldombormű epitáfium.
Az akkor már álló templom tornya 1420 és 1427 között épült fel, melybe – az akkori Magyarországon másodikként – már óraszerkezetet is beépítettek. 1486-1497 között megmagasították, valamint elkészítették a tetejére vezető csigalépcsőt. 1640-ben reneszánsz stílusban újjáépítették, ám egy korábbi tűzvész annyira meggyengítette, hogy az 1725-ös földrengés során összeroskadt. A templom harangjai szerencsére nem semmisültek meg, mert ezeket időközben áthelyezték egy új, a templom déli oldalánál felépített haranglábra. Az 1774-es nagy tűzvész után a torony csonkját az épület tetejének szintjéig visszabontották, ezután a templom hosszú évtizedekig torony nélkül állt. A ma látható tornyot a templom utolsó átépítése során, 1898-ban fejezték be, ekkor húzták fel harangjait, és ekkor szerelték föl az új toronyórát. A 72 (kereszttel együtt 76) méter magas torony 6 emeletes, az egyes szinteket a kiugró párkányok választják el egymástól. A déli homlokzat 4. szintjén helyezkednek el a harangok, az új János és Orbán harang, valamint a régebbi Signum harang. A legfelső emeleten egy faburkolatú mellvéddel ellátott kilátó tornác fut körbe, amelyről madártávlatból nézhetjük meg a város főterét, e gyönyörű ékszerdobozt. A templom eredeti, 1990-ben megrepedt, ezért 1995-ben lecserélt harangjai, az 1486-ból származó, 2 tonnás János harang, valamint az 1584-ből származó, 4 tonnás Orbán harang jelenleg a templom déli fala mellett láthatók.
A főtér közepén áll az 1505-1511 között épült egykori városháza. A gótikus alapra épült, kora reneszánsz stílusú épületet Alexius mester építette. Az épületben, amelyet majd 400 évig eredeti rendeltetésének megfelelően használtak, ma a Sárosi Múzeum történelmi, egyházművészeti gyűjteménye található, amelyet 1907-ben a Felvidék híres művészettörténésze, nem kevésbé híres fotográfusa, az eperjesi születésű Divald Kornél, „a szentek fuvarosa” alapította. Említést érdemel az épület meredek, díszes tetőszerkezete, valamint a homlokzat főpárkánya alatt látható zodiákus jegyek. A déli homlokzaton egy XVI. sz elején készült órát láthatunk, alatta a magyar címerrel, felette pedig Roland lovag szobrával, aki a város szabadságát volt hivatott védelmezni. Az északi homlokzatot a város címere díszíti. Építészeti különlegességnek számít a gazdagon faragott, reneszánsz külső lépcsőfeljáró és az erkély, amelyen a gyakran groteszk hatású dekoráció mellett a város bíráinak, tanácsnokainak címereit is láthatjuk.
Ha Bártfán járunk, mindenképpen érdemes egy sétát tenni a Világörökség részét képező főtéren, a teret övező egykori polgárházak előtt. Ezek egy része a Sárosi Múzeum részlegeként napjainkban is látogatható, van olyan, amelyikben kereskedelmi vagy vendéglátóipari szolgáltatást vehetünk igénybe, más épületeket viszont csak kívülről, a főtéren sétálva csodálhatunk meg. Bártfa azonban nem csak a főtéren rejt kincseket, érdemes tenni egy rövid sétát a főteret körülvevő utcáiba is. A Városháza-tér északi sarkához közel áll az 1798-1808 között copf stílusban épült, majd a XIX. sz második felében, új-gótikus stílusban átépített régi evangélikus templom. A város egykor déli kapuja közelében áll az 1460-ban gótikus stílusban épült, később barokk stílusban átépített ferences templom, melyet beépítettek az eredeti városfalakba. Az 1903-ban, eklektikus stílusú épült görög-katolikus templom ikonosztáza művészien díszített műalkotás. A Szent Egyed templomtól északkeletre áll az 1508-ban épült egykori humanista gimnázium emeltes épülete, amelynek helyiségei a középkori tanulók létszámára vannak méretezve. Az eredetileg reneszánsz épületet a 19. sz közepén klasszicista stílusban átépítették, napjainkban zeneiskola működik benne.
Bártfa városmagját nagyrészt még ma is középkori városfalak és bástyák övezik, amelyek csaknem 300 év alatt épületek ki, több fázisban. A XIV. sz vége előtt a kőből épített városfal már teljesen körülölelte a várost, állt néhány bástya, és állt három városkapu. A XVI. sz első évtizedében tovább magasították és erősítették a már meglévő falakat, valamint újabb bástyatornyokat építettek. A XVI. sz közepén, a török veszély időszakában jött el a városfal építésének harmadik szakasza, többek között ekkor épültek a városkapuk megerősítését képező barbakánok. Az utolsó építési munkálatok a XVII. sz vége felé történtek, de még az 1848-49-es szabadságharc idején is rendszeresen karban tartották a falakat, sőt, az őröknek védőfolyosót építettek. A várost egykor kettős fal védte, a főfal elé még egy külső falat emeltek, elé pedig falazott árkot építettek. A tornyokkal, kapukkal megerősített várfal jó része ma is megvan, körülveszi a régi várost, és két városkapu is viszonylag épségben megmaradt. A városfal és a bástyák folyamatos rekonstrukciója a 1950-es években kezdődött. Érdemes időt szentelni arra, hogy a régi városfalak mentén körüljárjuk a várost, több helyütt láthatók a régi falak, bástyák, néhol még a várárkok is. A várost valaha teljesen körülzáró városfalban 4 kapu és 23 bástya volt, ebből mára 2 kapu, valamint 11 bástya maradt fenn. A 11 bástyából kilencet felújítottak, hármat pedig befalaztak. A bástyák egykor az iparos céhek neveit viselték, ostrom esetén a céhek tagjai közösen védték itt a várost. A városfal bástyái a Félkerek bástyától az óramutató járásával megegyezően az alábbi sorrendben követik egymást: Reneszánsz bástya – Derékszögű bástya – Alsó kapu – Vörös bástya – Nagy bástya – Vastag bástya – Felső kapu – Poros bástya – Kolostor bástya – Nyugati bástya. Közülük a legjobb állapotban a Reneszánsz, a Vörös, a Nagy, a Vastag, a Derékszögű és a Nyugati bástya maradt fenn.
Írta: Nagy Árpád; Fotók: Karaba Tamás
Utazási ajánlatok
https://utazom.com/sites/default/files/styles/belyegkep/public/kepek/kiskep/30/ft1.jpg?itok=TKqyqyKC |
Magas-Tátra Fehértavi csúcs1 napos csúcstúra Szlovákiában
Következő indulás: 2022. szeptember 17.
18.258 Ft |
https://utazom.com/sites/default/files/styles/belyegkep/public/kepek/kiskep/30/hernad-attores_02.jpg?itok=wjuMkKnb |
Szlovák Paradicsom – Hernád-áttörésIzgalmas gyalogtúra a Hernád-áttörésben, megtoldva a Tamásfalvi-kilátóval
Következő indulás: 2022. május 28.
18.258 Ft |
https://utazom.com/sites/default/files/styles/belyegkep/public/kepek/kiskep/30/41466264.jpg?itok=3t4ozoi8 |
Magas-Tátra, Kopa-hágóZöldellő völgyekben vezető hágótúra a Bélai-Tátrában
Következő indulás: 2022. augusztus 20.
18.258 Ft |
https://utazom.com/sites/default/files/styles/belyegkep/public/kepek/kiskep/8/tatr.jpg?itok=_DgpQbtx |
Magas-Tátra, Magisztrále útA kilencedik tátrai csúcs, elragadóan szép tátrai tavak, szikrázó hegycsúcsok
Következő indulás: 2022. július 30.
18.258 Ft |
https://utazom.com/sites/default/files/styles/belyegkep/public/kepek/kiskep/30/dumbier1.jpg?itok=HSXLG2E- |
Alacsony - Tátra főgerinc, Gyömbér - Chopok - Dereše1 napos gyalogtúra szlovákiában
Következő indulás: 2022. augusztus 13.
18.258 Ft |
Információs oldalak
https://utazom.com/sites/default/files/styles/belyegkep/public/utazas-korutazas/49407/advent-karacsonyi-vasarok-forgatagaban-kis.jpg?itok=F6fufzFh |
Advent - Karácsonyi vásárok forgatagábanAusztria / Franciaország / Németország / ...
|
Cikkeink
https://utazom.com/sites/default/files/styles/belyegkep/public/kepek/hir/szlovakia_autopalya.jpg?itok=vohJB1lY |
Szlovák autópálya matricaKovács Attila, 2016. június. 14Szlovákia
|
https://utazom.com/sites/default/files/styles/belyegkep/public/kepek/hir/sucha_bela_szlovak_paradicsom_img_2101.jpg?itok=PKVSK0rZ |
Túra a Szlovák Paradicsomban - Sucha BelaNagy Árpád, 2016. március. 22Szlovákia
|
https://utazom.com/sites/default/files/styles/belyegkep/public/kepek/hir/kozel_kamnapivo_sk.jpg?itok=T4uJcs7E |
Szlovák nyelvtan gyorstalpaló sörrelmagas-tatra.info, 2014. december. 10Tátra / Szlovákia
|
https://utazom.com/sites/default/files/styles/belyegkep/public/kepek/hir/topr_segelyhivo.jpg?itok=4Wk6olFT |
Hogy kaphatunk segítséget a hegyekben?magas-tatra.info, 2014. október. 11Tátra / Szlovákia / Lengyelország
|
https://utazom.com/sites/default/files/styles/belyegkep/public/kepek/hir/magas_tatra_tery_haz_img_2120.jpg?itok=Qh42_FlJ |
Gyalogtúra a Tátrában -a Téry-menedékházhozKovács Attila, 2014. július. 29Tátra / Szlovákia
|
Utazások
https://utazom.com/sites/default/files/styles/belyegkep/public/utazas-korutazas/71212/4-napos-varoslatogatas-palermoban-hotel-kis.jpg?itok=jfBHSxLd |
4 napos városlátogatás Palermoban - Hotel ***egyéni városnézés repülővel
Következő indulás: 2022. május 29.
123.058 Ft |
https://utazom.com/sites/default/files/styles/belyegkep/public/utazas-korutazas/71214/4-napos-varoslatogatas-palermoban-hotel-kis.jpg?itok=TcIi3bON |
4 napos városlátogatás Palermoban - Hotel ****egyéni városnézés repülővel
Következő indulás: 2022. május 29.
133.768 Ft |
https://utazom.com/sites/default/files/styles/belyegkep/public/utazas-korutazas/71213/5-napos-varoslatogatas-palermoban-hotel-kis.jpg?itok=NQ_Xx-2l |
5 napos városlátogatás Palermoban - Hotel ***egyéni városnézés repülővel
Következő indulás: 2022. május 25.
139.123 Ft |
https://utazom.com/sites/default/files/styles/belyegkep/public/kepek/kiskep/8/4-napos-varoslatogatas-romaban-hotel_0.jpg?itok=Db14L5jA |
4 napos városlátogatás Rómában - Hotel ***egyéni városnézés repülővel
Következő indulás: 2022. június 01.
139.123 Ft4 nap / 3 éj |
https://utazom.com/sites/default/files/styles/belyegkep/public/utazas-korutazas/71215/5-napos-varoslatogatas-palermoban-hotel-kis.jpg?itok=lQpXDpuj |
5 napos városlátogatás Palermoban - Hotel ****egyéni városnézés repülővel
Következő indulás: 2022. május 25.
155.188 Ft |