Malajziai utazások – hasznos információk, tippek és látnivaló ajánlók
Kuala Lumpur Malajzia fővárosa, monumentális felhőkarcolóival, vendégszerető polgáraival és elbűvölő természeti szépségeivel első pillanattól kezdve belopja magátlátogatói szívébe. A város számos kerülettel rendelkezik, melynek csomópontja az Arany Háromszög, ami Bukit Bitang-ot, Kuala Lumpur városközpontot és Chinatown-t foglalj magába. Kuala Lumpur rengeteg nevezetességgel bír, mint pl.: a Petronas Ikertornyok, amely a világ legmagasabb kettős felhőkarcolója, valamint a Petaling Street bolhapiac és a Batu barlangok, amelyek több mint 400 évesek. Ha ez nem lenne elég Kuala Lumpur gasztronómia területén is jeleskedik. Több ezer utcai árus, hangulatos éttermek és kávézók várják az utazni vágyókat!
Langkawi egy csodálatos szigetvilág az Andamán-tengerben, Malajzia szárazföldjétől 30 kilométerre található. A száraz évszaka decembertől januárig tart, míg az esős évszaka márciustól novemberig. Az UNESCO az egész területet Geoparknak nyilvánította, a terület szigetei, hegyei és partjai több mint fél milliárd évre visszamenőleg mesélik el a földünk múltját. Akármerre nézünk lenyűgöző sziklaalakzatokat, ősi dzsungeleket, hatalmas barlangokat és víz alatti alagutakat találunk. A Langkawi sikló segítségével feljuthatunk Gunung Mat Chinchang csúcsára, ahonnan remekül be lehet látni szinte az egész szigetet, majd átsétálhatunk a lélegzetelállító, égbe nyúló hídon. A terület Geoparkjaiban megcsodálhatjuk a gazdag állat- és növényvilágot, nem lehet betelni a mesebeli fajok tömkelegével. A látogatók megfigyelhetik az egzotikus állatokat a saját környezetükben, például a Barnaszárnyú Királyhalászt, a Szőrös orrú Tengeri Vidrát, vagy akár a Monitor gyíkokat. A tenger által körülölelt Langkawiban számos vízi sportban merülhet el az ember. A szigetnek 2 fő része van: a Déli Szigetek, ahová több turista érkezik, míg az elzártabb Északi Szigeteken kevesebb a látogató. A legfontosabb tengerpartjai Pantai Cenang, Pantai Tengah, Burau Bay, Pantai Kok, és Datai Bay. Különféle hajóutak indulnak a szigetekről, semmi sem akadályozza meg, hogy a reggeli napsütést élvezze, vagy eltöltsön egy romantikus vacsorát a csillagok alatt egy jachton. Langkawi szigete nem rendelkezik tömegközlekedéssel, taxival vagy bérelt járművekkel lehet közlekedni.
Vagy látogasson el egy hangulatos szigetre Penangra, ami a brit stílusjegyeket magán viselő Georgetown városával és annak UNESCO Világörökségi listáján szereplő óvárosával, valamint meseszép strandjával azonnal rabul ejti.
Étkezés:
Szállodákban és éttermekben bármilyen étel kockázatmentesen fogyasztható. Utcai árusoknál leginkább a jól átsült ételek tekinthetők veszélytelennek.
Öltözködés:
ajánlatos a könnyű len- vagy pamutruházat, a kényelmes cipő, fejfedő, napszemüveg, papucs,valamint a hűvösebb estékre melegebb ruhadarab. Szigorú erkölcsi szokások miatt tiltott a sort, valamint a miniszoknya és a kivágott női ruha viselete.
Vallási és viselkedési kultúra:
Malajzia legnagyobb vallási felekezete az iszlám, a lakosság 60%-a muzulmán, az állam hivatalos vallása az iszlám, de az alkotmány garantálja a vallásszabadságot, és több különböző felekezetű (buddhista, hindu, taoista, keresztény) közösség él az országban. A turista látványosságként is funkcionáló szent helyek csak zárt öltözetben látogathatók. Mindenhol fokozottan ügyelni kell a kihívó, erőszakos vagy megbotránkozást keltő magatartás kerülésére és a bárkivel esetlegesen kialakuló konfliktushelyzet békés kezelésére.
Kábítószerek birtoklása, fogyasztása, kereskedelme: Mindhárom súlyos bűncselekmény. Néhány grammnál nagyobb mennyiség birtoklásáért is már halálbüntetés jár, mivel az a malajziai jogszabályok alapján kereskedelmi mennyiségnek számít.
Beutazási szabályok:
A beutazási feltételekről, az esetleges vízum kötelezettségekről és díjaikról információkat a Konzuli Szolgálat honlapján talál:
https://konzuliszolgalat.kormany.hu/
Feltétlenül ajánlott baleset, betegség és poggyászbiztosítás megkötése!
Tájékoztatjuk kedves leendő utasainkat, hogy az iszlám vallási kalendáriumának egyik legfontosabb időszaka, a Ramadán szent hónapja. Az üzletek, éttermek és egyéb turisztikai szolgáltatások a megszokottól eltérő nyitva tartással működhetnek ebben az időszakban a Ramadán szabályainak szigorú betartása miatt. Ha a böjti hónap alatt tartózkodunk az országban a megszokottnál több tiszteletet illik tanúsítani a vallásuk iránt – esetleg érdemes másik utazási időpontot választani.
A Ramadánról
A Ramadán az Iszlám Holdnaptár 9. hónapja. Mivel a naptár az elnevezésének megfelelően a Holdhoz “igazodik”, ezért minden évben 10-11 nappal korábbra esik az ünnep, mint az előzőben. A muszlim hit szerint ez az a hónap, amikor Isten (Allah) bemutatta Mohamednek a Koránt. Az iszlám szerint ilyenkor a pokol kapui zárva, a démonok láncon vannak, így e hónap a nélkülözések ellenére a béke és a szellemi megtisztulás időszaka. A muszlimok a 30 napos böjt során napfelkelte és napnyugta között nem ehetnek, ihatnak, dohányozhatnak, illetve szexuális kapcsolatot sem létesíthetnek, kerülniük kell a dühöt, az erőszakot, az irigységet, a vágyat, a pletykát. Az iszlám tanításaival ellentétes viselkedés is tiltott, mint például a káromkodás, illetve hanyag öltözködés. A böjt alól kivételt képeznek a fiatalok (pubertás kor előtt), a tartósan betegek, a fizikailag koplalni nem képesek, a gyógyszeres kezelés alatt állók, a terhes vagy még szoptató anyák, a menstruáló hölgyek, illetve az utazók és a harcoló katonák. Ők a következő évben vagy bepótolják az elmulasztott napokat, vagy a kihagyott időszakra megfelelően biztosítják egy rászoruló étkeztetését. A böjt célja, hogy az elmét, a testet és a lelket megtisztítsa. Fizikálisan a koplalás segít a vércukor és koleszterinszint, a vérnyomás, valamint az elhízás mértékének csökkentésében. A vallásos okok mellett tehát egészségügyi haszna is lehet a Ramadán megtartásának. A hívők naponta ellátogatnak a mecsetbe, ahol a Koránt tanulmányozzák. Naplemente után a muszlimok csoportosan összegyűlnek, hogy elfogyasszák az Iftart (jelentése reggeli), amely általában datolya és egy pohár tej, majd imádkozás után a fő fogások következnek. Éjszaka, a következő napfelkeltéig szabadon ehet bárki. Mivel a böjt a nap járásától függ, északabbra fekvő országokban akár hajnali három órától este kilencig is érvényesek lehetnek a tilalmak. A ramadáni adakozás kötelező minden muszlim számára, aki legalább egy napi élelemmel bír. A ramadán az iszlám öt alappillérének egyike, a vallás, az ima, a zarándoklat és a szegényeknek adandó alamizsna mellett.
Malajzia térképMalajzia cikkek