Szűrők
pl. Ciprus, Bécs stb...
Indulás ideje:
Naptár
Kiutazás
Jászfényszaru ma is őrzi az ősi jász hagyományokat. Az egykori mezőváros 1993-ban nyerte vissza városi rangját.

A város nevezetes műemléke a Mindenszentek tiszteletére szentelt római katolikus templom, mely eredetileg a XV. században épült gótikus stílusban, de a hívek 1702-ben kibővítették, újjáépítettek. 

A térnek is nevet adó, barokk stílusú Szent család-szobor a XVIII. században készült. 

Az ősök emlékét, az egykori jászfényszarui lakosok szokásait őrzi a Kiss József Helytörténeti Gyűjtemény is, a néhai gondos gazda házában hagyományos paraszti szobabelsők, gazdasági eszközök tekinthetők meg. 

Múltidéző

Nevének eredetéről Bedekovich Lőrinc így ír: "némellyek ugy vélekednek, hogy régente a Lehel Kürtje, melly most Jász Berényben tartatik, itt találtatván attul hivatott fényes szarunak, röviditve azután Fénszarunak, de inkább a fövény szarurul, mivel homokos helyen, és mint egy a ' Jászságnak szarván áll, vette nevezetét...." 
A jászok által alapított település neve egy 1433-ból - Zsigmond király idejéből - származó oklevélben tűnt fel először Fényszaru változatban. A jász előtaggal összekapcsolva mint Jász-Fenszaru először a helyi parókia 1692-1710-es anyakönyvében írták le. A török korban a Jász-terület volt a felvonulási terület az 1552-es és 1596-os Eger elleni támadáshoz. 1557-ben Veli szandzsákbég serege elpusztította a községet, de 1631-től már ismét lakott volt.

A török uralomtól 1690-ben szabadult meg a község és lakossága, ám 1702-ben I. Lipót a Jászkunságot a Német Lovagrend zálogába adta, így addigi kiváltságaik odavesztek, jobbágysorba süllyedtek. Almássy János jász-kapitány hívására a faluból is sokan áttelepültek a Kiskunságba 1742-ben, három év múlva viszont megvalósult a redemptio: maguk váltották ki magukat mind a kunok, mind a jászok.

A település 1831-ben mezővárosi rangot kapott. A Hatvan környéki tavaszi hadműveletek során, 1849 áprilisában Aulich seregei Fényszarun vonultak keresztül. A 8. Koburg Huszárezred hagyományait elevenítette fel és őrzi a Szűcs Mihály Huszárbandérium, akik minden év tavaszán végigjárják a Dicsőséges Tavaszi Hadjárat egykori útvonalát. A huszárbandérium soraiból választották meg az első jász kapitányt 1998-ban a településen megrendezett "Jászok találkozóján".

A települést 1872-ben saját kérésére visszaminősítették nagyközséggé, ám 1873-ban megnyílt a Hatvan-Szolnok közötti vasútvonal, ami Jászfényszarut bekapcsolta az ország vérkeringésébe. Városi rangját 1993-ban nyerte vissza.



Jászfényszaru térkép
Jászfényszaru cikkek

találat

Saját szervezésű utazásaink az utazás minden költségét tartalmazzák (részletek az utazás leírásánál).
Ha más szállodát, hosszabb-rövidebb utazást keres vagy másik időpont lenne megfelelő, kérjen személyre szabott ajánlatot, írjon nekünk itt!   

A keresés az alábbi szűrőkkel nem hozott eredményt:

Töröld a nem kívánt szűrési feltételeket!

Nem találja amit keres?
Kérjen ajánlatot!
Feliratkozás kategória értesítésreBezár

Iratkozz fel kategória értesítő listánkra és értesülj az általad választott kategória legújabb indulásairól, akcióiról!

Segíthetünk?Bezár
Kérjen ajánlatot!
Megkeressük Önnek a legjobb árat.
Kollégáink segítenek munkaidőben.
+36 1 5013490
Küldjön magának emlékeztetőt
e-mailben!