Szűrők
pl. Ciprus, Bécs stb...
Indulás ideje:
Naptár
Kiutazás
A város nevének ismertsége elsősorban a gyógyszergyárnak, illetve az itteni születésű Kabay János gyógyszerész kutatásainak köszönhető.

Az 1941-ig két külön község, Tiszabüd és Szentmihály egyesítéséből keletkezett Büdszentmihály 1950-ben vette fel a Tiszavasvári nevet. Névadója Fejér Pál (1826-1849), a márciusi ifjak egyik vezéralakja volt, aki Tiszabüdön született, s gyermekkori lakhelyéről, Nyírvasváriról felvette a Vasvári Pál nevet. Büdszentmihályon született Kabay János (1896-1936) gyógyszerész, kutató, akinek első tanulmánya a zöldmák növényből történő morfium-előállítás módszerére vonatkozott. A város legnagyobb üzeme, az Alkaloida Vegyészeti Gyár (ma ICN Alkaloida Rt.) e találmányának köszönhette létrejöttét és fejlődését.

Településtörténet

Tiszabüd viszonylag késői település; először a XIII. század második felében említették források. De mivel neve honfoglaláskori, török eredetű, az is lehet, hogy már korábban is létezett, és a tatárjáráskor elpusztult. A XIII. századtól a Gutkeled nemzetségbeli családok birtokolták, először István Pál bán, majd a XIV-XV. században a Báthori és a Zokoly család. A falu a XVI. század végén a törökpusztítások miatt elnéptelenedett, és sokáig puszta maradt. A XVII. században I. Rákóczi György szerezte meg, majd rokonság révén Lorántffy Zsuzsanna örökölte, a Rákóczi-birtokok elkobzása után viszont a kincstárra szállta tulajdonjog. Megpróbálták benépesíteni, de ez csak a pusztákat bérlőörmény kereskedőknek - Dogály Jánosnak és Konstantinnak - sikerült a XVIII. század végén. Az új lakosok görög katolikus rutén telepesek voltak. 

Szentmihály története a XV. század közepéig nyúlik vissza. Ekkor történt, hogy Báthori András Büd területéből földeket hasított ki; oda büdi jobbágyokat telepített, és az így létrejött települést Szentmihálynak nevezte el. A XVII. század elején Lónyay Zsigmond az ittlakó jobbágyok közé szerződéses és földesúri hajdúkat telepített, majd kivette őket a megyei bíráskodás hatásköréből is. Az1635-ös törvény eltörölte ugyan Szentmihály hajdúvárosi szabadalmait,de ez nem érintette a település jogállását. A XVIII. század második feléig több földesúr birtokolta, végül 1771-ben Dessewffy Sámuel szerezte meg az egész települést. Ettől kezdve 1848-ig kizárólag e család tulajdonában volt. Leszármazottaik egészen 1945-ignagybirtokosok maradtak az akkor már Büdszentmihálynak nevezett faluban. 
Büdszentmihály két beltelkes, halmazos település volt, hatalmas kiterjedésű külső legelőkkel. A XIX. század közepéig nagyszámú állatot tartottak a hortobágyihoz hasonló pusztai legelőkön.

Tiszavasvári 1986-ban kapott városi címet. 



Tiszavasvári térkép
Tiszavasvári cikkek

találat

Saját szervezésű utazásaink az utazás minden költségét tartalmazzák (részletek az utazás leírásánál).
Ha más szállodát, hosszabb-rövidebb utazást keres vagy másik időpont lenne megfelelő, kérjen személyre szabott ajánlatot, írjon nekünk itt!   

A keresés az alábbi szűrőkkel nem hozott eredményt:

Töröld a nem kívánt szűrési feltételeket!

Nem találja amit keres?
Kérjen ajánlatot!
Feliratkozás kategória értesítésreBezár

Iratkozz fel kategória értesítő listánkra és értesülj az általad választott kategória legújabb indulásairól, akcióiról!

Segíthetünk?Bezár
Kérjen ajánlatot!
Megkeressük Önnek a legjobb árat.
Kollégáink segítenek munkaidőben.
+36 1 5013490
Küldjön magának emlékeztetőt
e-mailben!