Szűrők
pl. Ciprus, Bécs stb...
Szarvas építészeti emlékekben gazdag város: egyházi, világi és népi műemlékek egyaránt találhatók itt. Helyi nevezetesség a Pepi-kert, azaz a szarvasi arborétum, de itt található a Körös-Maros Nemzeti Park központja is.
Szarvas először 1848-ban lett város, de 1872-ben elvesztette e címet, amelyet 1966-ban végleg visszaszerzett. A millennium évtizedében épültek azok az épületek (például az Újtemplom, az Árpád Szálló, néhány polgárház), amelyek ma is meghatározói a városképnek.
A városi lét mellett Szarvas őrzi szoros kapcsolatát a vidékkel, a mezőgazdasággal. Minden nyáron rendeznek Nemzetközi Pásztortalálkozót és Dudásfesztivált, aratóünnepet, szeptemberben pedig Szilvanapot.
Szarvas legnevesebb képzőművésze Ruzicskay György (1897-1993) festőművész.
Településtörténet
A város története a XII. századtól követhető nyomon, ekkor említették először Szarvas-halom néven. Ez a település vélhetőleg a mai Ótemplom helyén volt.
A török időkben a település folyami átkelőhelye miatt volt jelentős, földvár is épült a védelmére.
Földesura, báró Harruckern János György a török idők alatt elnéptelenedett, pusztasággá vált területet főként szlovák telepesekkel népesítette be a XVIII. században. Jelentős fejlődésnek a század végén indult.
E fejlődés jórészt a város evangélikus lelkészének, Tessedik Sámuelnek a nevéhez fűződik, aki megteremtette Európa első gazdasági iskoláját és számos gazdasági újítást vezetett be. Az iskola 1806-ig működött Szarvason.
A város fejlődésének újabb fontos állomása volt a gimnázium Szarvasra települése 1834-ben. Az idők folyamán az iskola sok jeles tanáregyéniséget vonzott ide. Legjelentősebb igazgatója, Vajda Péter, a reformkor "mindenese": tudós, író, költő, publicista, tanár volt.
A XIX. század második felétől jelentős szerepet töltött be a város életében a gróf Bolza család. Kastélyokat építtettek a Körös partjára, létrehozták az Anna-ligetet, majd a Bolza Józsefről elnevezett Pepi-kertet, mai nevén a Szarvasi Arborétumot. Itt jelölték ki a történelmi Magyarország közepét is Mihálfi József gimnáziumi tanár számításai alapján.
Szarvas térképSzarvas cikkek