Nagykörű
A település a cseresznyéről vált híressé: itt található az ország legnagyobb összefüggő cseresznyéskertje, és az egyetlen cseresznye fajtagyűjteménye. A Tisza közelségének köszönhetően Nagykörű a falusi turizmus egyik célpontja. Kompátkelőhely Fegyvernek irányába.A község az 1300-as évek elején alakult: a Guth-Keled nemzetségbeli Lothar báné volt a monostorral rendelkező falu. 1318-ban Károly Róbert a...
A település a cseresznyéről vált híressé: itt található az ország legnagyobb összefüggő cseresznyéskertje, és az egyetlen cseresznye fajtagyűjteménye. A Tisza közelségének köszönhetően Nagykörű a falusi turizmus egyik célpontja. Kompátkelőhely Fegyvernek irányába.
A község az 1300-as évek elején alakult: a Guth-Keled nemzetségbeli Lothar báné volt a monostorral rendelkező falu.
1318-ban Károly Róbert a birtokot Kompolty Péternek, a királyné tárnokmesterének adományozta Kürümonostora néven, majd a török kiűzése után a kincstár és egy Enczinger nevű osztrák katonatiszt volt a birtokos.
1856-ban a Tisza szabályozása megváltoztatta a község földrajzi helyzetét. A Tisza-kanyarokat átvágták és a mélyebben fekvő részek védelmére gátakat építettek.
A XIX. század végén Petrovay György földbirtokos honosította meg a községben a germersdorfi cseresznyét, amelyről Nagykörű azóta híres. Itt látható az ország egyetlen cseresznye fajtagyűjteménye, amely közel 100 fajta cseresznyefát tudhat magáénak.
Napjainkban a nagykörűi cseresznye védett márkanév. Tavasszal lovas hintón viszik végig a turistákat a virágzó cseresznyéskertekben, és hagyományos rendezvénysorozatnak számít a júliusi cseresznyefesztivál.
A falu életében jelentős szerepe van a Tisza közelségének, de egyre népszerűbb a falusi turizmus is. A községben rendszeresen rendeznek kézműves- és néptánctábort, és itt van a Nemzetközi Tisza-túra egyik megállóhelye.
Nagykörűn található a Közép-Tisza szakasz legnagyobb kiterjedésű homokos partja. A folyó és annak itteni ártere a Közép-Tisza Tájvédelmi Körzet része.
A település megközelíthető autóval vagy autóbusszal Jászapáti felől, vagy a 4-es számú főútról - Fegyverneken át - kompon. A Tisza gátján kerékpárút vezet erre.