Milota térkép

A település megközelíthető közúton: a 4-es úton Debrecenig, onnan tovább a 471-esen Győrtelekig, innen északkeleti irányban a 491-es úton Tiszabecsig, onnan nyugatra 2,3 km.

Neve a szláv eredetű Milata (Milota) személynévből keletkezhetett. A monda szerint nevét egy Melota nevű szláv leányról kapta, aki a honfoglalás korában itt halt meg. A falu hajdan más helyen, a maitól északabbra, a temetőnél feküdt. A települést a cégényi monostor 1181. évi határjáró oklevelében említették először. 1315-ben a Kölcsey nemzetségé volt és kisebb megszakításokkal a XIX. század derekáig ők bírták a legnagyobb részét. A XV-XVII. században az állandóan cserélődő birtokosok között megfordultak az ország zászlósurai is (Báthory, Werbőczy). A Kölcseyek 1642-ben új adományt szereztek a falura. 1703-ban, a Rákóczi-szabadságharcban a híres tiszabecsi ütközetkor Ocskay itt úsztatta át csapatait a Tiszán.

Itt született Milotai Nyilas István (1571-1623), Bethlen Gábor udvari főpapja, tiszántúli református püspök. 

Móricz Zsigmond hosszabb ideig tartózkodott itt - a milotai lelkész vendégeként - szatmári népköltési gyűjtőútjai során; Ady Endre a Milotai Isten-válság (1913) című publicisztikájában taglalta a hírt, miszerint az itteni reformátusok fellázadtak Isten ellen.
Országosan elismert a milotai dió is, ami bőven termő fajta, termése nagyméretű és papírhéjú.

Feliratkozás kategória értesítésreBezár

Iratkozz fel kategória értesítő listánkra és értesülj az általad választott kategória legújabb indulásairól, akcióiról!

Segíthetünk?Bezár
Kérjen ajánlatot!
Megkeressük Önnek a legjobb árat.
Kollégáink segítenek munkaidőben.
+36 1 5013490
Küldjön magának emlékeztetőt
e-mailben!