Zsáka

A település megközelíthető közúton: a 4-es útról Püspökladánynál rátérünk a 42-es útra, majd Berettyóújfalunál a 47-es útra kanyarodunk déli irányban, Furta után az út jobb oldalán.

Zsákának 1724-ből két pecsétnyomója is ismert. Zsáka a Váradi Regestrum szerint már 1214-35 között létezett. A kutatások szerint az Árpád-kori Izsólaka helynév az 1330-as években rövidül Izsákára. Az 1514-esDózsa-féle parasztháborút követően erősítik meg az Izsákai családudvarházát, és készül el 1540-re a zsákai vár. Igazi erőssége azonban nem a sárfalakban rejlett, hanem abban, hogy vízjárta, jól védhető helyen épült - ezzel magyarázható, hogy Bocskai István az erdélyi hadjárata előtt idehozatta kincseit. A vár a Szejdi dúlásnak még ellenállt, de a XVII. század végére állapota egyre romlik, bár Thököly még két alkalommal is itt száll meg 1693-ban.

Miután Nagyváradot felszabadították a török uralom alól, Biharban is megindult az elnéptelenedett falvak visszatelepülése. A lakosság egy része visszatért Zsákára, és gyarapodott a település lélekszáma a románok betelepülésével is. A település az 1940-es években volt a legnépesebb, lakóinak száma akkor megközelítette a 3500 főt. A lakosság lélekszáma az 1980-as évek végétől fokozatosan 2000 alá csökkent. Az 1970-es és1980-as években négy, egymáshoz közel fekvő település - Furta, Zsáka, Vekerd, Darvas - székhelyközsége, 1992-ben a társközségi jogviszonymegszűnt, a falvak ismét önállóan szervezik életüket.

Szűrők
pl. Ciprus, Bécs stb...
Indulás ideje:
Naptár
Feliratkozás kategória értesítésreBezár

Iratkozz fel kategória értesítő listánkra és értesülj az általad választott kategória legújabb indulásairól, akcióiról!

Segíthetünk?Bezár
Kérjen ajánlatot!
Megkeressük Önnek a legjobb árat.
Kollégáink segítenek munkaidőben.
+36 1 5013490
Küldjön magának emlékeztetőt
e-mailben!