Vizslás
A település megközelíthető közúton: az M3-asautópályáról Hatvannál kell letérni a 21. számú, Salgótarján felévezető útra, arról Zagyvapálfalánál kelet felé fordulva jutunk atelepülésre. A község közelében lévő Borsos-domb tetején bronzkori temetkezési helyet tártak fel az 1940-es években. Leletanyaga a budapesti Nemzeti Múzeumba került. A mai újlaki településrész már a tatárjárás korában lakott...
A település megközelíthető közúton: az M3-asautópályáról Hatvannál kell letérni a 21. számú, Salgótarján felévezető útra, arról Zagyvapálfalánál kelet felé fordulva jutunk atelepülésre.
A község közelében lévő Borsos-domb tetején bronzkori temetkezési helyet tártak fel az 1940-es években. Leletanyaga a budapesti Nemzeti Múzeumba került. A mai újlaki településrész már a tatárjárás korában lakott volt Faluhely elnevezéssel. Az első írásos említés - Wyslas néven - 1456-ból származik. Egymástól két kilométerre lévő településrészből - Vizslásból és Vizslás-újlakból - áll. A hagyomány szerint Újlakpuszta határában állt a Petőfi Sándor által megénekelt Kutyakaparó csárda, amelyet a költő akkor látogatott meg, amikor Salgó várában is járt. Van a községben néhány népi építészeti értéket jelentő lakóház, amelyek közül is a legjelentősebb a két "szabadkéményes" épület.
Valamikor mindkét településrészen működött kőszénbánya, de már mindkettőt régen bezárták. Ma a lakosság jelentős része mezőgazdaságból él, illetve a közeli Salgótarjánban dolgozik.