Szűrők
pl. Ciprus, Bécs stb...
Indulás ideje:
Naptár
Kiutazás
A város felbecsülhetetlen kincse az országos, sőt, nemzetközi hírű gyógyfürdő, amelyet a kikapcsolódni és a gyógyulni vágyók ezrei keresnek fel. A turistákat a múzeumok, történelmi nevezetességek mellett színvonalas programok várják.

A gyógyfürdőhöz csatlakozó harminc hektáros parkban az ország egyik legszebb strandját alakították ki - gyógy-, strand- és gyermekmedencékkel, hullám- és pezsgőfürdővel, nyitott és fedett versenyuszodával, és a strandolást szolgáló megannyi szolgáltatással. A 2000 nyarán megnyitott Aquaparkban a távoli, híres tengerparti üdülőhelyeket idéző élményekhez juthatnak a  látogatók. Szinte az egész üdülési szezont átfogó rendezvénysorozat a Hajdúszoboszlói Nyár, augusztus első hétvégéjén tartják lovashagyományokat felelevenítő Hajdúszoboszlói Lovas Napokat, s minden szezonban rendeznek két-három fürdőbált is.

Múltidéző

Hajdúszoboszló az egyik legkorábban említett magyar település, neve először a garamszentbenedeki apátság 1075-ben kelt alapítólevelében bukkan fel Szoboszlóvására néven. 1333-ban már bizonyíthatóan egyházas hely. Birtokosai a XV.században a Hunyadiak. Ekkor épült erődített temploma.

Mint Hajdúböszörmény után a második legnépesebb hajdúváros, komoly áldozatokat hozott egyháza és iskolája fenntartásáért, amiben meghatározó volt a debreceni Református Kollégiumhoz való kötődése.

Szoboszló lélekszáma a XIX. század vége felé gyorsan növekedett, több mint 15 000 lakosa volt. A dualizmus korában fejlődéséhez az is hozzájárult, hogy erre vezették a vasúti fővonalat.

Az igazi fordulópontot a város életébe az 1925-ös esztendő hozta: október végén 1090 méter mélységből kitűnő minőségű földgáz tört fel, magával hozva a 73 Celsius-fokos, különös illatú, barnás színű, páratlan összetételű gyógyvizet is. 1927 júliusára elkészült a fövenyfürdő, majd egy hévizes kádfürdő is.

A folyamatosan fejlesztett fürdőt 1934-ben gyógyfürdővé nyilvánították. 1937-ben megépült a hullámmedence, az elfolyó víz hasznosítására 1939-ben csónakázó tavat létesítettek, 1941-ben már volt kádfürdő, 1942-ben pedig pezsgőfürdő is. Ezzel párhuzamosan megindult az üdülők és szállodák építése. 1941-ben négy szálloda és nyolc üdülő már komoly fürdővárosi infrastruktúrát jelentett. 

Hajdúszoboszló legnagyobb tömegeket vonzó létesítménye mais a méltán európai hírű, egész évben nyitva tartó gyógy- és strandfürdő, ahol  minden igényt kielégítő, komplex szolgáltatást kapnak a vendégek. A szoboszlói kúrától gyógyulást remélők negyvenféle, gyógyvízre alapozott kezelést vehetnek igénybe.

Fürdőtörténet


Hosszas tárgyalások után a város 1924-ben engedélyezte Pávai Vajna Ferenc bányafőtanácsosnak és Pekár Dezső geofizikusnak a kutatófúrást, amelynek célja földgáz feltárása volt - bár Pávai Vajna már ekkor sejtette, hogy termálvíz is lehet a felszín alatt. Az ún. Bánomkert délkeleti részén, a várostól északkeletre, 1925. október 26-án 1090 méter mélységből kitűnő minőségű földgáz tört fel, magával hozva a "forró aranyat", a 73 Celsius-fokos, különös illatú, barnás színű, páratlan összetételű gyógyvizet is. A városvezetés hamarosan felismerte a hőforrásban rejlő lehetőségeket, s a hatóságokkal folytatott, sokszor éles hangú tárgyalások után 1927 júliusára elkészült a fövenyfürdő, majd egy hévizes kádfürdő is. A város anyagi ereje azonban nem tette lehetővé a fejlesztést. Erre részvénytársaság alakult, amely 1928-ban megépítette az első vasbeton medencét. A belügyminiszter 1934-ben a hajdúszoboszlói fürdőt gyógyfürdővé nyilvánította.

Ezzel párhuzamosan megindult az üdülők és szállodák építése, s a fizetővendég-szolgálat révén a lakosság bevételei is növekedtek. 1941-ben négy szálloda és nyolc üdülő már komoly fürdővárosi infrastruktúrát jelentett, miközben a város további kutakra szerzett hasznosítási jogot. 1930-tól elkezdődött a szervezett üdültetés, 1937-ben megépült a hullámmedence, az elfolyó víz hasznosítására 1939-ben csónakázó tavat létesítettek, 1941-ben már volt kádfürdő, 1942-ben pedig pezsgőfürdő is.

Hajdúszoboszló legnagyobb tömegeket vonzó létesítménye ma is a méltán európai hírű gyógy- és strandfürdő. A gyógyfürdő nemrégiben átalakított, felújított, impozáns épülete egész évben várja a látogatókat, akik minden igényt kielégítő, komplex szolgáltatást kapnak itt. A különböző hőfokú medencékben, vagy éppen a szaunában kellemes órákat tölthetnek a pihenésre, felüdülésre vágyók; a szoboszlói kúrától gyógyulást remélők pedig negyvenféle, gyógyvízre alapozott kezelést vehetnek igénybe. Különösen jótékony hatású ez a víz az ízületibetegségekre, gerincbetegségekre, gyulladásokra, izomfájdalmakra, nőgyógyászati megbetegedésekre, bizonyos sportsérülésekre.

A gyógyfürdőhöz csatlakozó harminc hektáros parkban az ország egyik legszebb strandját alakították ki - gyógy-, strand- és gyermekmedencékkel, hullám- és pezsgőfürdővel, nyitott és fedett versenyuszodával, és természetesen a strandolást szolgáló megannyi szolgáltatással. A park része a csónakázótó, a legújabb attrakció pedig a 2000 nyarán megnyitott Aquapark, ahol korábban csak a távoli, híres tengerparti üdülőhelyeken elérhető élményekhez juthatnak a "víziőrületek" megszállottjai. A 113 méteres óriás csúszda, a négypályás versenycsúszda, a 101 méteres "fekete lyuk", az "őrült folyam" és a többi különlegesség jelzi, hogy a fürdőváros nem elégszik meg a reumás betegségük gyógyítására vágyók igényeinek kielégítésével.

A fürdő szomszédságában, a Mátyás király útján egymást érik az üdülőszállók, amelyek többsége saját gyógyfürdővel és szakorvossal, szakápolóval is rendelkezik. A nyári szezonban esténként benépesül az utca, a sétáló, vagy éppen a kávézók, éttermek teraszain üldögélő vendégek sokasága hamisíthatatlan fürdővárosi hangulatot kölcsönöz a környéknek.

Híres szoboszlóiak

 

Hajdúszoboszlói kötődésű a Párizsban élő Joseph Kadar festőművész, a Nemzetközi Modern Múzeum alapítója, aki életének másfél évtizedét Hajdúszoboszlón töltötte.

Hajdúszoboszló nagy szülöttei:

  • Gönczy Pál (1817-1892) - pedagógus
  • Szép Ernő (1884-1953) - költő
  • Fehér Gábor (1893-1941)
  • Hőgyes Endre (1847-1906)
  • Kenézy Gyula (1860-1931) - a hazai orvostudomány kiemelkedőalakja, a "magyar Pasteur"
  • Pávai VajnaFerenc (1886-1944) - a gyógyvíz megtalálója
  • Kovács Máté (1906-1972) - művelődéspolitikus, a könyvtártudomány professzora

Egy ritka népszokás: a csergetés

A Hősök tere a helyszíne évről évre a település legérdekesebb népszokásának, a szilveszteri csergetésnek is. Szilveszter késő délutánján nagy tömeg gyűlik itt össze, hogy láthassák és hallhassák a csergetőket, akik kolompolnak, karikásokat pattogtatnak. Öt órakor a református templom tornyának ablakait kivilágítják, és mintegy félórán át harangoznak.

A néphagyomány szerint a csergetés egy XVII. századi szilveszteri esemény emlékét őrzi, amikor a szoboszlóiak szembeszálltak a várost megtámadó martalóc törökökkel. Miközben folyt a harc, a gyerekek a várost övező nádasban, illetve a templomerőd falai mögött olyan nagy lármát csaptak, hogy azt a törökök a felmentő seregek zajának hitték, és elmenekültek. Az őket üldöző férfiak gyors visszatalálása érdekében az itthoniak harangoztak és kivilágították a torony ablakait.



Hajdúszoboszló térkép
Hajdúszoboszló cikkek

találat

Saját szervezésű utazásaink az utazás minden költségét tartalmazzák (részletek az utazás leírásánál).
Ha más szállodát, hosszabb-rövidebb utazást keres vagy másik időpont lenne megfelelő, kérjen személyre szabott ajánlatot, írjon nekünk itt!   

A keresés az alábbi szűrőkkel nem hozott eredményt:

Töröld a nem kívánt szűrési feltételeket!

Nem találja amit keres?
Kérjen ajánlatot!
Feliratkozás kategória értesítésreBezár

Iratkozz fel kategória értesítő listánkra és értesülj az általad választott kategória legújabb indulásairól, akcióiról!

Segíthetünk?Bezár
Kérjen ajánlatot!
Megkeressük Önnek a legjobb árat.
Kollégáink segítenek munkaidőben.
+36 1 5013490
Küldjön magának emlékeztetőt
e-mailben!