Szűrők
pl. Ciprus, Bécs stb...
Indulás ideje:
Naptár
Kiutazás
A település Magyarország egyik legszebb barokk városa, múltja a bronzkorig nyúlik vissza. Évszázadok óta katolikus vallási központ, püspöki székhely.

A váci püspökség alapítója az első magyar király, I. Szent István volt. A püspöki templom építésének befejezése I. Géza nevéhez fűződik, és kívánsága szerint ide temették el. A székesegyház belső díszítése Szent László király idejében készült. A templom a mai Géza király téren állott a püspöki palotával, a kanonoki házakkal és a katonák szálláshelyével együtt.
Vác mai, történelmi belvárosa a XVIII. század elején a korábban elkülönített német és magyar város összeépítésével, de a középkori városszerkezet megtartásával jött létre. A város napjainkban a Dunakanyar bal partjának szellemi és kereskedelmi központja, a leglátogatottabb kirándulóhely.

Múltidézés

A városról az első írásos említés 1075-ből származik: I. Géza király a garamszentbenedeki bencés apátság alapító levelében Vácot már városnak (civitas) nevezte. Az Árpád-házi uralkodóktól kapott kiváltságai és a város erős püspöki székhely jellege jótékony hatással volt fejlődésére. A tatárok azonban nem kímélték. 1241 márciusában, az úgynevezett fekete vasárnapon kardélre hányták az egész város, sőt a környező települések lakosságát is.

Vác romjaiból hamar felépült, és az újjáépítés területének bővítését is magával hozta. Három várossejt alakult ki: a vár, a "magyar város" és a "német város", amelyeket egymástól és a külvilágtól is külön falak, illetve sáncok választottak el. A városrészt négy kapu - a Pesti, a Hatvani, a Bécsi és a Rév kapu - határolta.

A város virágzásának tetőpontjára a reneszánsz korában, Báthori Miklós püspök idejében jutott. A művészeteket pártoló és tudománykedvelő főpap felújíttatta a székesegyházat, a püspöki palotát, és püspöki könyvtárat építtetett. A püspökök támogatásával több szerzetesrend is - ferences, piarista, irgalmas - érkezett Vácra, ahol nagyszabású építkezésbe kezdtek. Kollonics püspök a városból kitelepített reformátusok számára külön területet jelölt ki, s ezzel megvetette Kisvác alapjait.

Később Althan Mihály Frigyes, Althan Mihály Károly, Eszterházy Károly és Migazzi Kristóf személyében olyan püspökök kerültek a város élére, akik jövedelmüket a város egyházi és kulturális céljaira fordították. A két Althan népjóléti, közművelődési és egyházi intézményeket létesített, díszes barokk épületeket és kápolnákat emeltetett, megépíttette az ország egyetlen, ma is látható barokk hídját a Gombás-patakon, és számos köztéri szobrot állíttatott.

Eszterházy Károly püspök szinte az egész város területére kiterjedő városrendezést hajtott végre: kutakat fúratott, utcákat köveztetett, parkosított. Ő építtette meg Vác és Kisvác határán az országban egyedülálló diadalkaput, az úgynevezett Kőkaput Mária Terézia 1764-es váci látogatásának tiszteletére. Chazár András kezdeményezésére 1802-ben a régi püspöki palota épületében megnyílt az ország első Siketnéma Intézete.

Hosszú viták után 1846-ra megépült Pest és Vác között az első magyar gőzüzemű vasútvonal, aminek köszönhetően az első világháború idejére Vác már Pest megye legiparosodottabb városa volt. A két világháború között a város kisebb ütemben, de tovább fejlődött, majd a második világháború után további ipari üzemek létesültek. Többek között az ország legnagyobb építőipari üzeme, a Dunai Cement és Mészmű.
A város ma is a katolikus egyház püspöki székhelye.



Vác térkép
Vác cikkek

találat

Saját szervezésű utazásaink az utazás minden költségét tartalmazzák (részletek az utazás leírásánál).
Ha más szállodát, hosszabb-rövidebb utazást keres vagy másik időpont lenne megfelelő, kérjen személyre szabott ajánlatot, írjon nekünk itt!   

A keresés az alábbi szűrőkkel nem hozott eredményt:

Töröld a nem kívánt szűrési feltételeket!

Nem találja amit keres?
Kérjen ajánlatot!
Feliratkozás kategória értesítésreBezár

Iratkozz fel kategória értesítő listánkra és értesülj az általad választott kategória legújabb indulásairól, akcióiról!

Segíthetünk?Bezár
Kérjen ajánlatot!
Megkeressük Önnek a legjobb árat.
Kollégáink segítenek munkaidőben.
+36 1 5013490
Küldjön magának emlékeztetőt
e-mailben!