Szűrők
pl. Ciprus, Bécs stb...
Indulás ideje:
Naptár
Kiutazás
A település megközelíthető közúton: a 4-es úton Debrecenig, onnan a 471-es úton Mátészalkáig, majd tovább déli irányban; vasúton: a Mátészalka-Ágerdőmajor vonalon.

Nagyecsed már a honfoglalás óta létező település: a jelenlegi Sárvári-dombon Tas vezér építtetett földvárat, melyre a XI. században a Gutkeled nemzetség kolostort emeltetett (romjai ma is láthatók). A XIV. században Ecsed már a Gutkeled nemzetségből származó Báthoryak birtokközpontja volt, urai 1334-ben kaptak engedélyt I. Károlytól arra, hogy várat építsenek a mocsarak ölelésében fekvőhelységben. A XIV. század közepén a Gutkeled nemzetség három ága osztozott a birtokon, mely 1490-ben mezővárosi rangra emelkedett.

A XV. század végén Báthory András a várat megerősítette, s az ettől kezdve Szatmár vármegye legfontosabb erőssége lett. Fekvése miatt különösen a XVI. században játszott igen fontos szerepet az erdélyi fejedelmek és a magyar királyok közötti harcokban. A Báthoryak ecsedi ágának kihalása után, 1605-ben a somlyói ágbéli Báthory Gábor örökölte az ecsedi uradalmat, aminek központja a megerősített vár és a mellette kialakult, annál kisebb jelentőségű mezőváros volt. Miután Báthory Gábort meggyilkolták, 1613-ban a vár a császáriak kezére került. Bethlen Gábor1619-ben hódoltatta meg, egy ideig a koronát is itt őriztette, majd valamivel később I. Rákóczi György kapta meg az uradalmat.

A vár sorsát az 1711-es szatmári béke pecsételte meg: a Rákóczi-szabadságharcban betöltött fontos szerepére válaszul előírták megsemmisítését. A vár lebontott köveit a település építkezéseihez használták fel (a Báthoryak márványból készült, reneszánsz faragású sárkányos címere is egy épület bontásából került elő az 1970-esévekben). A vár lerombolásával a láp is elveszítette addigi jelentősvédelmi szerepét. A megnövekedett lakosság, hogy a termőföldeket bővíthesse, a XVIII. század közepétől kísérleteket tett a mocsarak lecsapolására.

A XVIII. század közepén a falut és a hozzá tartozó uradalmat gróf Károlyi Ferenc szerezte meg; lakói közel száz évig pereskedtek a családdal mezővárosi jogaik használatáért, zsellérsorba süllyesztésük ellen, s a határukhoz tartozó területek birtoklásáért.1876-ban kötöttek egyezséget, mely meghagyta mezővárosi minősítésüket, amit azonban még ugyanabban az évben - az általános közigazgatási reform miatt - el is veszítettek. A települést nagyközségnek nyilvánították. Polgárosodása csak az 1930-as években erősödött fel, az urbanizálódás pedig az 1990-es évek elején indult meg. A városi rangot 1997-ben kapta vissza Nagyecsed.



Nagyecsed térkép
Nagyecsed cikkek

találat

Saját szervezésű utazásaink az utazás minden költségét tartalmazzák (részletek az utazás leírásánál).
Ha más szállodát, hosszabb-rövidebb utazást keres vagy másik időpont lenne megfelelő, kérjen személyre szabott ajánlatot, írjon nekünk itt!   

A keresés az alábbi szűrőkkel nem hozott eredményt:

Töröld a nem kívánt szűrési feltételeket!

Nem találja amit keres?
Kérjen ajánlatot!
Feliratkozás kategória értesítésreBezár

Iratkozz fel kategória értesítő listánkra és értesülj az általad választott kategória legújabb indulásairól, akcióiról!

Segíthetünk?Bezár
Kérjen ajánlatot!
Megkeressük Önnek a legjobb árat.
Kollégáink segítenek munkaidőben.
+36 1 5013490
Küldjön magának emlékeztetőt
e-mailben!