Szűrők
pl. Ciprus, Bécs stb...
Indulás ideje:
Naptár
Kiutazás
A település megközelíthető: a 4-es úton Kisújszállásig, majd tovább déli irányban Dévaványáig, onnan 13,1 km; vasúton: a Körösnagyharsány-Vésztő-Gyoma vonalon. A település első írásos említése a zásti apátság alapítólevelében van, mint Ladan puszta, de a Váradi Regestrumban már, mint pappal bíró falu szerepel, Ladan illetve Nadan...

A település megközelíthető: a 4-es úton Kisújszállásig, majd tovább déli irányban Dévaványáig, onnan 13,1 km; vasúton: a Körösnagyharsány-Vésztő-Gyoma vonalon.

A település első írásos említése a zásti apátság alapítólevelében van, mint Ladan puszta, de a Váradi Regestrumban már, mint pappal bíró falu szerepel, Ladan illetve Nadan néven. A környék azonban már jóval korábban lakott hely volt, ezt igazolja a faluhoz tartozó Kehiben feltárt lelet, amely egy gót vitéz sírja, s a IV. századból való.
A falu földesurai 1220-tól ötszáz évig a Nadányiak voltak, akik már a XV. században kastélyt építtettek maguknak, s jelentős szerepet játszottak az ország közéletében is.
Az egyre gyarapodó település a török időkben is adófizető hely volt, bár lakossága csökkent. A váltakozó sikerű harcok miatt a török kor végére a többször felégetett falu elnéptelenedett, s csak 1712-ben telepedtek le itt újra.
A falut 1720-ban a császár, báró Harruckern János György udvari szállítónak adományozta, aki az addigi földbirtokos, kuruc érzelmű Nadányiakat "mindenféle praktikákkal" kiforgatta vagyonukból. Később Körösladányt megörökölte a Wenckheim család. A Wenckheimek a kiegyezést követően a belvízlevezető csatornát építettek és mintaszerű gazdálkodást folytattak az így nyert termőföldeken.
Az 1848/49-es szabadságharcban sok körösladányi önkéntes vett részt, köztük egy alig 18 éves ifjú, Tüköry (Spiegel) Lajos, aki Bem seregében a hősiessége révén a főhadnagyságig vitte. Világos után követte Bemet Törökországba, majd csatlakozott az olasz szabadságharcosokhoz. Garibaldi seregében alezredesként vett részt 1860-ban Palermo ostromában, ahol elesett. Megbecsülését jelezte, hogy sírjánál maga Garibaldi mondott gyászbeszédet. A helyiek mindig a földművelésből éltek, ezért az 1950-es évek téeszesítése elől tömegesen elmenekültek, a lakosság létszáma így lényegesen csökkent. A helyiek foglalkoztatottságán sokat segített, hogy a nyolcvanas-kilencvenes években az idetelepült Henkel cég jelentős beruházásokat hajtott végre a faluban.

Körösladányhoz fűződik a "vén Márkus" története Arany János 1852-ben megénekelt "A hamis tanú" című balladájában. 1728-ban vita alakult ki egy határrész tulajdonlásáért két falu, Tarcsa és Ladány között, amelynek azzal akartak véget vetni, hogy a legöregebb "hites" embert, a ladányi Márkus Jánost a vitatott földön esküvésre szólították fel a föld ügyében.
A történethez azonban az is hozzá tartozik, hogy azért volt hamis az eskü, mert a vén Márkus a csizmájába otthon ladányi földet tett. Vagyis a csizmája ugyan tarcsai földön állott, de ő nem, s így szerzett meg falujának egy újabb földterületet.
A falu nevezetes lakója volt az 1930/40-es évek sikeres erdélyi származású színdarabírója, a magyar közélet jeles szereplője Dr. Asztalos Miklós.



Körösladány térkép
Körösladány cikkek

találat

Saját szervezésű utazásaink az utazás minden költségét tartalmazzák (részletek az utazás leírásánál).
Ha más szállodát, hosszabb-rövidebb utazást keres vagy másik időpont lenne megfelelő, kérjen személyre szabott ajánlatot, írjon nekünk itt!   

A keresés az alábbi szűrőkkel nem hozott eredményt:

Töröld a nem kívánt szűrési feltételeket!

Nem találja amit keres?
Kérjen ajánlatot!
Feliratkozás kategória értesítésreBezár

Iratkozz fel kategória értesítő listánkra és értesülj az általad választott kategória legújabb indulásairól, akcióiról!

Segíthetünk?Bezár
Kérjen ajánlatot!
Megkeressük Önnek a legjobb árat.
Kollégáink segítenek munkaidőben.
+36 1 5013490
Küldjön magának emlékeztetőt
e-mailben!