Gönc

A város kultúrtörténeti nevetessége, hogy nevéhez kötődik az első magyar nyelvű bibliafordítás. A történelmi műemlékben gazdag Gönc híres az itt készülő barackpálinkáról is. A település története a honfoglalásig nyúlik vissza. Az 1200-as években a királyi udvar német kézműveseket telepített ide, aminek hatására Gönc fokozatosan elnémetesedett....

A város kultúrtörténeti nevetessége, hogy nevéhez kötődik az első magyar nyelvű bibliafordítás. A történelmi műemlékben gazdag Gönc híres az itt készülő barackpálinkáról is.

A település története a honfoglalásig nyúlik vissza. Az 1200-as években a királyi udvar német kézműveseket telepített ide, aminek hatására Gönc fokozatosan elnémetesedett.

A huszita mozgalom kibontakozása nyomán Giskra huszitáinak kezére került. A korra emlékeztet a településen ma is látható, huszita-háznak nevezett népi műemlék. Az egykori lakóházban a XIX. század második felének állapotát tükröző paraszt-polgári lakásbelsőt alakítottak ki.

Gönc a középkorban Magyarország egyik legjelentősebb kereskedelmi útján helyezkedett el. A Debrecen-Tokaj-Kassa-Bártfa útvonalon lévő gönci Hernád-hídon át zajlott a hegyaljai bor kereskedelme észak felé, valamint a Tiszántúlon át Erdélyből itt szállították az árut Csehországba és Sziléziába.

A város a hegyaljai borok szállításába hordók készítésével kapcsolódott be, olyannyira, hogy a 136,6 literes gönci hordó neve mértékegységgé vált.

A település 1570-1647 között Abaúj megye székhelye volt. A reformáció idején híres kulturális központ, papja, Bencédi Székely István írta első magyar nyelvű történelemkönyvet.

Veje, Károlyi Gáspár fordította le először magyarra a teljes Bibliát: ez az 1590-ben megjelent, úgynevezett vizsolyi biblia. Kéziratait nem kisebb ember hordta gyalogosan Göncről a vizsolyi nyomdába, mint az ott diákoskodó, később híres zsoltárfordító és szótárkészítő Szenci Molnár Albert. A bibliafordítóra múzeummal és bibliakiállítással emlékeznek.

A település sorsát megpecsételte a trianoni békeszerződés: az ország szélére került, elvesztette korábbi társadalmi, gazdasági kapcsolatait.

Városi rangját 99 év után, 2001-ben kapta vissza.

Gönc a 3-as és a 37-es utat Hidasnémeti és Sátoraljaújhely között összekötő, illetve a 37-esből Szerencsnél leágazó útról is elérhető. Vasúton a Szerencs-Hidasnémeti vonalon közelíthető meg.

Szűrők
pl. Ciprus, Bécs stb...
Indulás ideje:
Naptár

Elhelyezkedés

Feliratkozás kategória értesítésreBezár

Iratkozz fel kategória értesítő listánkra és értesülj az általad választott kategória legújabb indulásairól, akcióiról!

Segíthetünk?Bezár
Kérjen ajánlatot!
Megkeressük Önnek a legjobb árat.
Kollégáink segítenek munkaidőben.
+36 1 5013490
Küldjön magának emlékeztetőt
e-mailben!