Tarpa térkép

Esze Tamás, a kuruc brigadéros faluja ma is elsősorban a kuruc hagyományairól ismert. A tarpaiak elsőként csatlakoztak a Rákóczi-szabadságharchoz. Minderről részletes áttekintést ad az érdeklődőknek a tájházban lévő helytörténeti kiállítás.

A tarpa őrzi népi hagyományiat is. Itt még látható a jellegzetes, magas tetős beregi parasztház. A látnivalók közül mindenképpen figyelmet érdemel a XIX. században fából épült, zsindellyel fedett szárazmalom, a gótikus részleteket is őrző református templom

Védett természeti érték a Tarpai-tölgyes. A Beregi-síkság igazi különlegessége a Tarpa határában, a beregsurányi út mellett lévő, 154 méter magas Nagyhegy.

Településtörténet

A határában talált számos őskori sírhalom igazolja, hogy már a történelmet megelőző korban tanyáztak itt emberek. Tarpát a szóhagyomány szerint birtokolták s talán lakták is a XII. században a templomosok, a "vörös barátok", akiket utána a Szent János-lovagok váltottak fel. Az 1333. évi pápai tizedek rovatában Torpának nevezték.

Az oklevelekben már a XIII. század végén megjelenő település a XIV. század közepe táján, az Anjou-királyok korában Beregszásszal és Munkáccsal együtt virágzásnak indult. A XVI. század végétől 1848-ig a gróf Károlyi család volt a földbirtokos. 1626-ban az ecsedi várhoz, illetőleg a Károlyi család birtokához tartozó tarpai kereskedők az egész országra kiterjedő vámmentességet kaptak, 1648-ban pedig hajdúszabadsággal élő földesúri katonák lakták. A szatmári vár német őrsége Tarpát is megsarcolta és feldúlta 1662-ben, azonban a település ezt hamar kiheverte, hiszen három év múlva I. Lipóttól mezővárosi jogokat kapott.

Kuruchagyományok

II. Rákóczi Ferenc a tarpaiak hazaszeretetéért köszönetképpen a községet a hajdúvárosok sorába emelte, és 1708. augusztus 25-én írt kiváltságlevelében külön kiemelte: a tarpaiak elsők voltak, akik a szabadságharc elején fegyvert fogtak és hozzá csatlakoztak, ezért felmentette őket minden jobbágyi szolgálat és a földesurat illető terménytized megfizetése alól; a kereskedésre, a fuvarozásra vámmentességet adott, de megszabta, hogy a jövedelmet városi közcélra fordítsák. Legyen saját bírósági hatáskörük: peres ügyeikben a saját választott bíráik ítéljenek, bűnvádi esetekben pallosjoggal bírjanak, de föllebbezésnél a munkácsi várkapitányság, majd harmadfokon maga a fejedelem döntsön. Megengedte, hogy közigazgatási ügyekben is csupán a munkácsi kapitánytól függjenek. Az okmány 10. pontjában olvasható, hogy e kiváltságok megadására leginkább Esze Tamás, kedvelt jeles ezredese iránti kegyelete ösztönözte, akit 1708. májusban a nyitrai mezőn egy tábori istentiszteletnél a harcosok közt támadt verekedésben véletlenül megöltek. Esze Tamás Tarpán lakó családját felruházta azzal a joggal, hogy a városi kapitányságot a család fennállásáig annak férfitagjai örökösen viseljék. 1711-ben, a szabadságharc végével, illetve a szatmári békével Tarpa minden kiváltságát elveszítette, a lakosság ismét a jobbágysorsba jutott. Bajcsy-Zsilinszky Endre Tarpa országgyűlési képviselőjeként az 1930-40-es években küzdött a terület népéért. Az 1944. december 24-én a nyilasok által kivégzett politikust végakarata szerint Tarpán, kedves kurucai között temették el.

Feliratkozás kategória értesítésreBezár

Iratkozz fel kategória értesítő listánkra és értesülj az általad választott kategória legújabb indulásairól, akcióiról!

Segíthetünk?Bezár
Kérjen ajánlatot!
Megkeressük Önnek a legjobb árat.
Kollégáink segítenek munkaidőben.
+36 1 5013490
Küldjön magának emlékeztetőt
e-mailben!