Krakkói legendák nyomában

„Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát”

Otthon Krakkóban

Évekig terveztem egy hosszú hétvégét Krakkóba, pedig ha tudtam volna, hogy gyakorlatilag hazamegyek, szinte bármely percben elindulhattam volna.
Vegyünk tehát egy buszjegyet, csapjunk a vállunkra egy hátizsákot két váltás ruhával és menjünk „haza” a hétvégére.

Krakkói villámlátogatás

A régi lengyel főváros azonnal rabul ejt, akár hagyod, akár ellenállsz. Romos és felújított házak, szűk utcák, tágas terek, és rengeteg-rengeteg látnivaló... Lengyelországot az első pillanattól a szívembe zártam. A kihalt szlovák falvak után hirtelen megpezsdült az élet, emberek jöttek mentek az utcákon, „fura táblák” iránt érzett régi rajongásomat is bőven kiélhettem menet közben.

190 éve született Eugeniusz Janota

190 évvel ezelőtt, 1823. október 31-én született Eugeniusz Janota (1823-1878) lengyel katolikus pap, hegymászó, természettudós, a góral folklór kutatója, a Krakkóban megjelent első lengyel nyelvű tu­ristakalauz szerzője. A lembergi egyetem professzora, korának elismert természettudósa 1860-ban adta ki diplomamunka címén íródott Przewodnik w wycieczkach na Babią Górę, do Tatr i Pienin c. munkáját, amelyhez panoráma­képet és térképet is mellékelt. Janota 1846-ban járt először a hegyekben, majd 1856-tól évente szervezett a Tátrába vezető kirándulásokat a fiataloknak.

Lavina - A második fokozat a legveszélyesebb

Senkit ne tévesszen meg, ha a Tátrában második fokozatú lavinaveszély van érvényben. Az elmúlt napokban lavinabalesetben három ember halt meg a Tátrában, a negyedik még mindig az életéért küzd egy krakkói kórházban. A napsütéses idő, az egyre hosszabb napok, a pozitív hőmérséklet következtében a hegyek téli szépségének csodálata mellett hajlamosak vagyunk elfelejteni a téli hegyekben ránk leselkedő legnagyobb veszélyt, a lavinát. Elég egy pillanat figyelmetlenség, elbámészkodás, vagy csak a véletlen, és a hegy megmutatja hatalmát. „Teljesen mindegy, hogy az áldozat ún.

Tarnów, a reneszánsz gyöngyszeme

Tarnów is azok közé a lengyel városok közé tartozik, amelyek sok szállal kötődnek hazánkhoz. E kötelék a város 1330-as alapítása idejéig nyúlik vissza, a viszony azonban nem volt mindig jó, 1441-ben a magyar főurak megtámadták, kifosztották és felgyújtották Tarnów várát. Ennek ellenére, nem egész kilencven év múlva Jan Kochanowski, Tarnów akkori főura a lengyel király elégedetlenségére fél évre vendégül látta a várában az országából száműzött Szapolyai János magyar királyt, aki itt készítette elő a magyar trónra való visszatérésének tervét.

Emberek, sziklák, századok – Interjú Scheirich Lászlóval

Könyvbemutatón

Megölte és felfalta egy medve a másik medve kölykét

A lengyelországi Tátrai Nemzeti Park (TPN) dolgozói még soha nem találkoztak hasonló esettel: a Lengyel-Sebes-völgyben (Dolina Bystrej) egy nőstény medve megölt és megevett egy medvebocsot. A Dziennik Polski című lengyel lapban olvasható írás szerint a néhány hónapos medvebocs minden valószínűség szerint kiesett a család téli barlangjából, és elakadt egy hóval teli vályúban, ahol több napon át várta a segítséget. Az anyja azonban úgy döntött, hogy nem hagyja magára a többi kölyköt azért, hogy ezt az egyet megmentse.

Murowaniec menedékház / Schronisko Murowaniec

A Gąsienica-szécsen (Hala Gąsienicowa) álló Murowaniec menedékház (1500 m) a Gąsienica-Szárazvíz-völgyben (Dolina Suchej Wody Gąsienicowa) található. A szécs és környéke gyönyörű alpesi turistaútjairól híres, emellett a lengyel hegymászás bölcsőjeként tartják számon. A turisták a XIX. század elején kezdtek érdeklődni a völgy iránt, a század közepén egyre több turista érkezett a völgybe, majd a század vége előtt már a téli hónapokban is látogatták.

50 éves a légimentés a Lengyel-Tátrában

1963 áprilisában a Tátrában kemény téli viszonyok uralkodtak. Annyi volt a hó, hogy bármelyik hegyről elindulhatott egy lavina. Amikor aztán egy fiatal síelő a Lengyel-Öt-tó völgyében súlyos sérüléseket szenvedett, a nagy lavinaveszély miatt csak az égből kaphatott segítséget. A lengyel hegyekben 1963. április 16-án mentettek először életet helikopter igénybevételével. Több száz életmentés, és néhány dráma. Röviden így lehet összefoglalni a mentőhelikoptereknek az elmúlt 50 évben a tátrai hegyimentés történetében játszott szerepét.
Feliratkozás kategória értesítésreBezár

Iratkozz fel kategória értesítő listánkra és értesülj az általad választott kategória legújabb indulásairól, akcióiról!

Segíthetünk?Bezár
Kérjen ajánlatot!
Megkeressük Önnek a legjobb árat.
Kollégáink segítenek munkaidőben.
+36 1 5013490
Küldjön magának emlékeztetőt
e-mailben!