Egy ország a közhelyek mögött: Kuba

Kuba- a szónak íze van, zamata és aromája. Jellegzetes képek villognak akkor is, ha sohasem jártunk ott:
Matuzsálem autók, hámló házfalak, forró ritmus, rum, szivar, homokos tenderpart, Che Guevara portréja, a Disznó-öböl, hős partizánok: ¡Viva la Revolución! Esetleg eszünkbe jut Hemingway is, és a daiquiri, amit a legenda szerint a La Floriditában neki talált ki a mixer.

Krakkói legendák nyomában

„Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát”

Moszkva és nevezetességei

Moszkva sokáig ellentmondásos városnévként élt az emberek fejében, hiszen a XX. század nagy részében egy totalitárius rendszer főhadiszállása volt, a saját maga által kreált eszmerendszer minden külsőségével: a szürke, monumentális, uniformizált, falanszter városképpel. Ez több részletében is fedi a valóságot, azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy az orosz kultúra korábbi századai számtalan említésre méltó, páratlan alkotással hagytak nyomot a történelemben, a XX-XXI.

A mogul India: Lahore, a „mogulok kertje”

A ma Pakisztánhoz tartozó Lahore városa a mogul uralom idején, 1524-1752 között érte el fénykorát. A lenyűgöző építészetükről nevezetes mogul sahok számos gyönyörű épületet és kertet hagytak az utókorra a városban, melyek még ma is láthatók. Akbar idején, 1584-98 között Lahore a birodalom fővárosa volt. Ekkor épült a Lahore erőd, melynek több épületét Akbar fia, Dzsahangir építtette, aki maga is a városban lett eltemetve.

Főúri vendégeskedés az Őrvidéken - Észak-Burgenland és Sopron környéke

Felcsillant a szemem, amikor megismertem utunk programját; a várakért rajongok, az Esterházy-birtokok garanciát jelentenek az eleganciára, a kifinomultságra, melyet egy exkluzív operaelőadás csak tovább fokozhat, míg egy kellemes séta hazánk és a „szomszéd” egy-egy gyönyörű barokk városában, valamint egy pihentető sétahajózás a Fertő-tavon méltó levezetése a túrának.

Ultrabalaton 2011

Idén Tihanyból június 25-én startolt az Ultrabalaton mezőnye, hogy aztán másnap ugyanott érjen is célba. A Balaton-körüli 212 km-es távot egyénileg, illetve (legfeljebb tíz fős) csapatban lehetett teljesíteni.

Aggteleki Nemzeti Park

Az Aggteleki-karszt több mint 20 ezer hektáros területe 1985-től tartozik a nemzeti parkhoz. Az itt található barlangrendszer - a Szlovák-karszt barlangjaival együtt - 1995-től a Világörökség része.

Perzsia legtetején - A Damavand megmászása

Egy 5671 méteres hegyet nagy tisztelet övez. Lehet, hogy a meghódításához komoly expedíció kell, sok magashegyi tapasztalat, emberfeletti fizikum, na meg egy rakás pénz. Nos, a Damavand pont nem ilyen: följutni rá nem több mint két-három napos elfoglaltság, kiadós séta egy kis magaslati betegséggel felütve.

Köszönés, üdvözlés a hegyekben

Egymás kölcsönös üdvözlése íratlan szabály a hegyekben, a hegyi kultúra egyéni megnyilvánulása, mellyel túra közben üdvözöljük azokat az embereket, akik ugyanazt az ösvényt tapossák, mint mi. Aki első alkalommal túrázik a hegyekben, gyakran meglepetten kapja fel a fejét, amikor a szembe jövő, számára teljesen idegen turisták „Jó napot” (szlovákul Dobrý deň, lengyelül Dzień dobry) vagy „Hello” (szlovákul „Ahoj”, lengyelül „Cześć”) szavakkal köszönnek. A turistautakon egymásnak történő köszönés már régóta a turista kultúra része, és nem csak a Tátrában.

A Tátra szlovák vagy lengyel oldala a jobb?

A Tátra sokunk számára egy és oszthatatlan egységet képez – a nyugalom szigete és a felüdülés forrása. Nem lehet azonban elfelejteni, hogy a hegységet az államhatár két részre osztja, és a két szomszédos országban sok mindenben eltérő szabályok uralkodnak. Elgondolkozott már valaki azon, hogy vajon a Tátra melyik oldalán jobb lenni? Ha nem, néhány támponttal, a Tátra két oldalán tapasztalható előnyök és hátrányok felidézésével megpróbálunk erre a kérdésre választ találni.

Felfedezésre váró helyek Ázsiában: Hakone

Hol található? Tokiótól délnyugatra, az Izu-félsziget csúcsán, körülbelül 30 kilométerre a Fuji hegy lábától. Forrás: ~justin Mi a vonzereje? Hakone városát két dolog miatt érdemes meglátogatni: a meleg vizű források és a gyönyörű táj. A japán belföldi turizmus kiemelt célpontja a vidék, de a külföldi turisták körében is emelkedő népszerűségnek örvend. Forrás: ippei + janine

Mit adtak nekünk a maják?

Azt hiszem, mindenki jól ismeri a kultuszfilmnek is beillő Brian életéből a híres idézetet: "Jól van, de eltekintve a csatornától, gyógyászattól, oktatástól, bortól, közrendtől, öntözéstől, utaktól , vízvezetékhálózattól... mit tettek a rómaiak értünk?" - s most lássuk, mi az, amit a majáknak köszönhetünk?

Utas és napvilág

Van valami végtelenül megnyugtató az óceán közelségében. Valami, ami éppen a szeszélyességéből adódik. Mintha a lélek békét vehetne abban, hogy a folytonos morajlás ritmustalan ismétlődését hallja, vagy hogy a szélzúgás változékony irányait érzi az egész testén.

Bálnavadászat Indonéziában

Sokan álmodoznak arról, hogy életünkben egyszer kifogják a nagy halat. Na, de egy bálnát! Az már igen! Mivel ebben a szerencsében csak kevés embernek lehet része –vállalva a kényelmetlen utazás minden nyűgét– útra keltünk, hogy részesei lehessünk a nagy kapásnak.

Kicsi, de méltán híres - A móri borvidék

Bár hazai borvidékeink egyik legkisebbje, az itt készült nedűk ízletesek és hírnevesek. S akinek ez nem lenne elegendő, bebarangolva a környező vidéket, az idilli tájkép, a történelmi nevezetességek, a csend és a nyugalom szinte hívogatnak.

Hangulatképek Isztambulból

Rómához hasonlóan, az ősi Isztambul is hét halmon fekszik, és ebből is fakad, hogy fekvése egyedülálló. A Boszporusz, az Aranyszarv-öböl és az Aranyszarvat a Márvány tengerrel összekötő tengerszoros által három elkülönülő településcsoportból áll. Sokáig, 1458 és 1923 között, Törökország fővárosa is volt.

Londoni teadélután

Angliáról a köztudatban az él, hogy a tea a leggyakrabban fogyasztott folyadék, erős, aromás feketetea egy kis tejjel, hagyományosan 4-5 óra körül.
A másik kedvelt forró ital a kávé, hozzávetőlegesen naponta 250 millió csészét isznak világszerte.
 

Velence mozgásban

Velence: ez a varázslatos hangulatú város Olaszország egyik leghíresebb látnivalója. A városlátogatás legnépszerűbb időszaka a karneváli szezon, de nyáron is kiváló sétákat és gondolázásokat tehetünk Velence utcáin és lagúnáin. [utazom:teaser:46105] A most következő kisfilm különleges technikával mutatja be a város csodáit. Moving through Venice from geoff tompkinson on Vimeo.

Krka Nemzeti Park, Horvátország - vízesések mesevilága

Ezeken a téli, napfényben szegény napokon jó dolog tervezgetni az elkövetkező nyár utazásait. Közben persze jóleső érzés visszagondolni az elmúlt évek nyári kirándulásaira.

Amszterdam

Lassan már négy éve élek Hollandiában. Laktam már a szépséges Haarlemben és az igéző Amszterdam is – ide-oda vet a sors két város között. Most épp ez utóbbival bonyolódom soha nem múló, szenvedélyes szerelembe, egy Vondelpark melletti lakás boldog bérlőjeként, rövidke bringaútnyira a belváros kócos, mesekönyvbe illő házikóitól.

A Skoda múzeum

A velünk élő történelem része a Skoda. Szinte mindenkinek kapcsolódik ezen márkához egy emlék, akár egy balatoni nyaralásról, akár az összetéveszthetetlen Skoda hangról. Majd mindenki tudta, hogy merre van Csehszlovákiában ez a már-már kultikus gyár. Nemrég ellátogattunk Mlada Boleslavba, és megnéztük a gyár múzeumát.

Budapest: Szent István Bazilika

Miért kerül egy utazási magazin oldalára egy templomról szóló cikk? Azért, mert számunkra nem csak az a fontos, hogy távoli tájak, környező országok természeti értékeit, építészeti csodáit mutassuk be, hanem az is, hogy felhívjuk a figyelmet a környezetünkben megbúvó érdekességekre, ritkaságokra.

Látnivalók Rómában: az Argentína tér

Bár az időjárás alakulása nem kívánságműsor, nekem olyan időjárási jelenség közepette sikerült ráakadnom az Argentína térre (Area Sacra dell’Argentina), amit sosem felejtek el. Egy kiadós esőzés után kiragyogott a nap a szürke fellegek közül, s még egy szivárvány is megjelent, miközben szemem elé tárult az egykori köztársaságkori Róma egyik legnagyszerűbb romterülete, mely Benito Mussolini ásatásai során került napvilágra.

Látnivalók Rómában: a Spanyol-lépcső

Róma egyik legelegánsabb köztere a híres Piazza di Spagna, melyet a látványos Spanyol lépcső köt össze a magaslat tetején trónoló Trinitá dei Monti templommal. [utazom:teaser:12448] A barokk várostervezés zsenialitása mutatkozik meg, ahogy a Via dei Condotti épületsorának perspektivikus összefutása következtében a figyelem a célpontra, a Piazza di Spagna látnivalóira, s a monumentális lépcsősorra irányul.

Látnivalók Londonban: a Tower erődje

A Tower, London középkori erődítményének története Hódító Vilmossal kezdődött, aki 1078-ban elrendelte a Fehér Torony építését. Az erődítmény közepén álló torony nevét azokról a világos színű kövekről kapta, melyeket az uralkodó Franciaországból hozatott az építkezésre. A XII. században Oroszlánszívű Richárd folytatta a Tower bővítését, fallal és vizesárokkal vette körül a Fehér Tornyot. Az őt követő uralkodók is folytatták az erődítési munkálatokat.

Párizsi látnivalók

Azt mondják, Párizs – London, New York és Tokió mellett – a világ négy legjelentősebb városának egyike, s ez talán nem is véletlen. Nem csupán azért, mert Európa egyik legnépesebb városa, nem csak vezető politikai és kulturális központ mivoltáért, sokkal inkább, mert Párizs évszázadok óta egyet jelent a művészetekkel és a tudománnyal. Így amióta turizmus létezik, a francia főváros az egyik legkedveltebb úti cél.

Isztambuli látnivalók

Isztambul misztikája, keleties hangulata, illatai, ízei és gyönyörű épületei számos írót, szerzőt, vagy épp filmrendezőt ihlettek már meg. A város feltűnt Agatha Christie könyveiben (akinek a híres Pera Palace hotel volt kedvenc szállodája), de több James Bond filmben is, hogy csak a leghíresebbeket említsük. De vajon minek köszönheti ezt a hatalmas sikert? Ennek járunk most utána…

Látnivalók Párizsban: a Notre-Dame

Az építészettörténet, s különösen a gótika egyik legszebb példája a párizsi Mi Asszonyunk, közismertebb nevén Notre-Dame templom. A lenyűgöző, öt hajós katedrális, mely 1163 és 1345 között épült, ma már nem az eredeti szépségében pompázik, hiszen a francia forradalom idején meggyalázták, majd élelmiszerraktárként használták, végül szinte teljesen elpusztult. Mivel azonban 1845-78 között zajló rekonstrukciója az eredeti tervek alapján zajlott, így ma szinte ugyanazt a templomot láthatjuk, mely a XIV. század után a híveket elkápráztatta.

Látnivalók Isztambulban: a Galata-torony

Isztambul egyik legpáratlanabb panorámáját minden bizonnyal az Aranyszarv-öböltől északra elterülő Beyoglu negyed csúcsán magasodó Galata-torony (Galata Kulesi) nyújtja. Akár innen nézünk körül (az Óvárosra, az Aranyszarv-öbölre, a Boszporuszra), akár a tornyot látjuk a Topkapi palota által uralt Szeráj Csúcsról, vagy az alatta, az Aranyszarv-öblön átívelő Galata-híd egyik sörözőjéből, mindenképpen fenséges látnivaló.

Új Zéland Középfölde rajongóknak

A Gyűrűk ura fantáziavilágának hatása nagyon komolyan befolyásolta generációk gondolkodását. A mesevilág igazi népszerűségét a filmeknek köszönheti, hiszen azok is elmerülhettek ebben a szimbólumrendszerben, akik nem vették a fáradtságot, hogy belefogjanak a masszív könyvoszlop fellapozásába. Új Zéland, a világ egyik legszebb tája szolgált a jelenetek hátteréül, ezen az álomszerű helyen nem is kell sokat turbózni a képeken azért, hogy lélegzetelállító élményekben legyen része a mozinézőknek. Az alábbi felsorolás bemutatja azokat a helyeket, ahol a film forgott...

Látnivalók Isztambulban: a Beyoglu-negyed

Isztambul Beyoglu negyede olyan, mint egy kis francia hatású ékszerdoboz, sokan úgy is nevezik, mint a Kelet Párizsa. A turisták között rendkívül népszerű kerület az Aranyszarv-öböltől északra terül el, különválva így a régi városrésztől, mellyel a Galata-híd köti össze.

Látnivalók Londonban: A HMS Belfast

Lenyűgöző, tekintélyt parancsoló és kissé félelmetes látványt nyújt a Towerrel szemben horgonyzó csatahajó, a HMS Belfast. Akárhonnan is nézzük a tatját a Tower Bridge felé fordító Town-osztályú könnyűcirkálót (a legfélelmetesebb talán, ha sétahajóra ülünk, és a Temzén a csatahajó mellett haladunk el), a hétköznapi ember számára elképesztő a mérete, pedig ez a hajó valójában nem is egy nagyméretű hadihajó. Talán a városi környezet, a közeli hídhoz képest magas felépítménye teszi, mégis úgy érzi magát mellette az ember, hogy a lehető legnagyobb tisztelettel kell rá felnéznie.

Látnivalók Párizsban: a Pompidou Központ

A modern művészetek és építészet valóságos high-tech szentélye a Párizs 4. kerületében, a Beaubourg negyedben található Pompidou Központ, mely leginkább úgy fest, mintha egy hatalmas ipari épületet „kifordítottak” volna. Fűtés, víz- és elektromos csövei az épületen kívül futnak, s mind más-más színben pompázik, ahogy panoráma-mozgólépcsője is. Az épület a modern építészet igen elismert példája (építészei között olyan sztártervező is szerepel, mint az olasz Renzo Piano, aki a londoni The Shard terveit is jegyzi), azonban talán éjszaka, kivilágítva a legmutatósabb.

Látnivalók Firenzében: a Santa Croce templom

Hallottak már a Stendhal-szindrómáról (más néven Firenze-szindróma, vagy hyperkulturémia)? Nos, a Santa Croce templomban (és úgy általában egész Firenzében) érdemes lesz vele vigyázni. E pszichoszomatikus betegséget az egy helyen, óriási adagban jelen lévő, feldolgozhatatlan mértékű, és lenyűgözően szép művészeti alkotások váltják ki, tünetei pedig a hirtelen gyors szívverés, szédülés, önkívületi állapot, zavarodottság, sírógörcs, bűntudat, esetleg hallucináció és ájulás. A betegség a híres XIX.

Látnivalók Amszterdamban: a Csatornaövezet

Amszterdamot nem véletlenül nevezik Észak velencéjének, igaz, ez a kifejezés számos más északi városra is igaz. A holland nagyváros bája, vonzereje elsősorban csatornarendszerének, hajózható, vízi közterületeinek köszönhető. Ha jobban belegondolunk, a városról készült fotók, festmények többsége biztos, hogy tartalmaz csatornát, hidat, vagy éppen vízi járművet. De nem volt ez mindig így, hisz Amszterdam vízi útjai nem természetes képződmények (az IJ- és az Amstel-folyók kivételével). A XVI-XVII.

Látnivalók Amszterdamban: Hasis és Marihuána Múzeum

Aki a vadkender kultúrájára kíváncsi, feltétlenül látogasson el a Marihuána Múzeumba, ahol bőséges ismeretekkel gazdagodik „az emberiség egyik legértékesebb nyersanyagaként” méltatott kender történetét illetően. Orvosi, kulturális és vallási érveket sorakoztatnak fel a cannabis védelmében: Kínában ötezer éve gyógyítanak vele, máshol papír, textil, alternatív üzemagyag készül belőle, a hollandok pedig a hajógyártásnál használták fel, így nem meglepő, hogy a „spanglit” már a XVI. században is szívták Amszterdamban.

Spoleto, Umbria gyöngyszeme

Az Appeninek hegyei között, a Monteluco hegy lábánál megtelepült csodás kisváros, Spoleto igazi közép-itáliai kincs. Történelme az ókorig nyúlik vissza, majd sokáig a Pápai Állam egyik jelentős települése volt, mely ma is számos látnivalóval csalogatja az arra tévedt turistákat. Már a legkorábbi időkből is több műemlék fennmaradt, így a gyönyörű környezetben elterülő római kori színház, az amphiteatrum, valamint a Kr. e. 24-ben épült Drusus-diadalív, mely mára tökéletesen beépült a környező utcák épületei közé.

Tel-Aviv és nevezetességei

Tel-Aviv bár messze nem olyan régi városa Izraelnek, mint a többi történelmi, bibliai település, mégis egy színes, pörgő és kellemes város, ahová mindenképpen érdemes ellátogatni. A várost zsidó bevándorlók alapították 1880-ban, a szomszédos, többségében arabok lakta Jaffa mellett, mellyel 1950-ben egyesítették, így mára a neve is Tel-Aviv-Yafo lett. A kozmopolita nagyváros fiatalos, európaias hangulatával, keleties gasztronómiájával, mediterrán klímájával, napsütötte tengerpartjával és igényes kulturális programjaival igazán kellemes úti cél lehet mindenki számára.

Látnivalók Rómában: Az ókeresztény katakombák

A világ legkiterjedtebb földalatti sírrendszere Rómában található, a közel 50 főkatakomba és a számtalan kisebb járat összesített hossza a becslések szerint eléri az 1000 kilométert, a későókorban, tehát a II. és az V. század között 5 millió halottat helyeztek itt el végső nyugalomra Krisztus követői. A korai keresztények temetkezési szokásai nagyban eltértek a tradicionális római gyakorlattól, Jézus hívei ugyanis a majdani feltámadás reménye miatt nem hamvasztották el társaik csontjait, hanem inkább földbe temették őket.

Nyugat-Balkáni kalandok - Mostar

Utolsó Montenegrói napunk is strandolással telt, kora este pedig a Bojana folyó menti éttermek egyikébe mentünk vacsorázni. Tálcáról választhattuk ki, melyik halat kérjük, és az elkészítés folyamatát is figyelemmel kísérhettük. Ennek meg is volt az ára, 5 fős vacsoránk csaknem 100 euróba került. Később még bevásároltunk az esti forgatagban és búcsúban, ugyanis csakúgy, mint Albániában, Montenegróban is rengeteg világmárka-hamisítványt árulnak, de abból a jobb félét.
Feliratkozás kategória értesítésreBezár

Iratkozz fel kategória értesítő listánkra és értesülj az általad választott kategória legújabb indulásairól, akcióiról!

Segíthetünk?Bezár
Kérjen ajánlatot!
Megkeressük Önnek a legjobb árat.
Kollégáink segítenek munkaidőben.
+36 1 5013490
Küldjön magának emlékeztetőt
e-mailben!