Emberek, sziklák, századok – Interjú Scheirich Lászlóval

Könyvbemutatón

Az emlékezetes tátrai szélvihar 10. évfordulója

Tíz évvel ezelőtt, 2004. november 19.-én, a délutáni, kora esti órákban orkán erejű vihar söpört végig a Magas-Tátra déli lejtőin. A félelmetes sebességű bukószél északról érkezve, a hegység főgerincén átbukva orkánná erősödött, és szinte letarolta a Magas-Tátra szlovák oldalának lejtőit. Óriási, évtizedekig ki nem heverhető károk keletkeztek a nemzeti park élővilágában. A négy órán át tomboló vihar kidőlt, derékban kettétört hatalmas fenyőfákat, elpusztult állatokat, járhatatlan közutakat és turistautakat hagyott maga után.

A Hazajáróval a Tengerszem-csúcsra

Szeptember első harmadának egy jó idővel kecsegtető hétköznapján a Magas-Tátra turisták által megmászható legmagasabb csúcsára, a Tengerszem-csúcsra indultunk. Ezen a túrán a Duna TV-n látható turisztikai magazinműsor, a Hazajáró vendégeként vettem részt.

Tilos az Országházban a koronát fényképezni

Bár az Országház honlapján a látogatással kapcsolatos tudnivalók közt még nem szerepel, nem szabad se vakuval, se vaku nélkül fotózni a koronát. Az 1999. december 31. óta a Nemzeti Múzeum után a köztársaság parlamentjében őrzött királyi jelképet és tartozékait egészen mostanáig lehetett vaku nélkül fotózni.

Urbex - a turizmus egy szokatlan fajtája

Míg az emberek többsége a fehér homokos, pálmafás, paradicsomi vidékekre vágyik, egy különös kisebbség a városi hanyatlást és a sötét dimenziókat keresi.

Mission 31 - Világrekorddöntésre készül Fabien Cousteau - A híres tengerkutató exkluzív interjúja a The Explorer Magazinnak

Nagyapja, a legendás Jacques-Yves Cousteau fél évszázaddal ezelőtti rekordját kívánja túlszárnyalni Fabien Cousteau, akit 31 naposra tervezett víz alatti tartózkodása során több világhírű felfedező, köztük édesapja, Jean-Michel Cousteau, Sir Richard Branson, Sylvia A. Earle és Niel Young is felkeresi.

Téli zárlat és korlátozások a Tátrában

November 1-től a Magas-, a Bélai- és a Liptói-Tátra turistaútjain ismét téli zárlat lép életbe. Ez azt jelenti, hogy november 1. és június 15. között a Tátra szlovák oldalának völgyeiben a turisták csak a menedékházakig közlekedhetnek, a zárlat idején csak a síalpinisták, a természetvédők és a hegymászók mozoghatnak a lezárt területeken, aTANAP látogatási rendjében foglaltak figyelembe vételével.

Téli zárlat és korlátozások a Tátrában

November 1-től a Magas-, a Bélai- és a Liptói-Tátra turistaútjain ismét téli zárlat lép életbe. Ez azt jelenti, hogy november 1. és június 15. között a Tátra szlovák oldalának völgyeiben a turisták csak a menedékházakig közlekedhetnek, a zárlat idején csak a síalpinisták, a természetvédők és a hegymászók mozoghatnak a lezárt területeken, a TANAP látogatási rendjében foglaltak figyelembe vételével.

Téli zárlat és korlátozások a Tátrában

November 1-től a Magas-, a Bélai- és a Liptói-Tátra turistaútjain ismét téli zárlat lép életbe. Ez azt jelenti, hogy november 1. és június 15. között a Tátra szlovák oldalának völgyeiben a turisták csak a menedékházakig közlekedhetnek, a zárlat idején csak a síalpinisták, a természetvédők és a hegymászók mozoghatnak a lezárt területeken, a TANAP látogatási rendjében foglaltak figyelembe vételével.

A Gerlachfalvi-csúcs útjai

Széles, kiterjedt hegytömb, labirintusszerű szakadékokkal, falakkal. Kimagasló alakja hosszan elnyúló tetőélével jellegzetes látvány a környékbeli csúcsokról, a Poprádi-síkság felől viszont inkább egy horpadt ölű, testes piramis képét nyújtja. Karcsú toronyra, merész bástyára vagy valamilyen más, rögtön mászásra csábító képződményre nem igazán hasonlít, tömegével, sziklás oldalainak méreteivel mégis tekintélyt parancsoló. Felpillantva rá, az ember egyből látja, hogy túl könnyen nem érheti el. S tényleg így van: megmászása minden, csak nem sétaút…

A nyári túrák veszélyei, a biztosítás fontossága

A Hegyi Mentőszolgálat (HZS) a nyári szezon elején mindig felhívja a Tátrába látogatók figyelmét a magashegyi túrákon rájuk leselkedő veszélyekre. Fokozottan így van ez ebben az évben, mivel a májusi szélvihar után a Tátrai Nemzeti Parkban még mindig vannak olyan jelzett turistautak, amelyek járhatatlanok. „A helyzet fokozatosan javul, és hamarosan valamennyi turistaút járható lesz. A viharban azonban az útjelző táblák egy része is megsérült, megsemmisült” – mondta el Jozef Janiga, a HZS vezetője. A turistautak megtisztítása után tehát fel kell újítani az útjelző táblákat.

Seychelle-szigetek: paradicsom az Indiai-óceánon

Az utazási magazinok és prospektusok oldalain istenített Seychelle-szigetek szomszédsága sem aprózza el a luxust és a látványos természeti tájakat. Az Indiai-óceánban található szigetcsoport nyugaton Zanzibárral (Tanzánia), délen Réunionnal és Mauritiusszal, délkeleten a Comore-szigetekkel és Mayotte-tal, északkeleten pedig a Maldív-szigetekkel határos. [utazom:csikkep:38861]

A Tátra szlovák oldalán is vége a téli zárlatnak

Június 15-én befejeződött a téli zárlat, a turisták ismét korlátozás nélkül túrázhatnak a Tátra Nemzeti Park (TANAP) magasabban fekvő területein. A TANAP múlt heti közleménye szerint erre a napra szerették volna hozzáférhetővé tenni valamennyi, a májusi viharban járhatatlanná vált turistautat. A májusi vihar után az erdészek elsősorban az alacsonyabban fekvő, a téli zárlat által nem érintett útvonalak akadálymentesítésével kezdték a takarítási munkákat. Június első hetének végére valamennyi, a TANAP kezelésében lévő, a téli zárlat hatálya alá nem tartozó turistautat járhatóvá tették.

Bécs adventi fényében

A bécsi karácsonyi kirakodás nem az őrült vásárlásról szól, hanem társasági esemény forralt borral, punccsal és platnin sült krumplival. Bécs pár óra autóval (vagy vonattal), azonban sokkal több egynapos kirándulásnál (vagy sokszor kell menni) és nem érdemes csak a vásárlásra koncentrálni. Bécs varázslatos, egy szelet nyugat.

A Föld változásai az elmúlt 25 évben - Google timelapse műholdképeken

A Google a NASA-val, a Time Magazine-nal és az Amerikai Földtani Intézettel közösen készített egy igazán látványos összeállítást, ami az elmúlt 25 év változásait mutatja be bolygónkon. A weboldalon az elmúlt negyed század műholdképeit összefűzve készítettek remek timelapse anyagot, így 1984-től nyomon követhetjük a gleccserek mozgását, Las Vegas és Dubai terjeszkedését, vagy a brazíliai esőerdők eltűnését. 

A világ legnagyobb épülete

A közép-kínai Szecsuán tartomány székhelyén álló rekordépület 500 méter hosszú, 400 méter széles és 100 méter magas. Alapterülete 1,7 millió négyzetméter, vagyis a magyar Országház alapterületének százszorosa. A méreteket jól szemlélteti, hogy abban 20 sydneyi operaház, az amerikai Pentagonból pedig három is elférne.

Csak ritka alkalmakkor állíthatják ki a cseh koronát

Több órás türelmes várakozásra kell számítania annak, aki Prágában meg akarja tekinteni a cseh koronázási ékszereket, amelyek péntektől május 19-ig láthatóak a Hradzsin legdíszesebb termében, az Ulászló Teremben.

A Melki apátság

Ha Duna menti kerékpártúrán vagyunk vagy esetleg az osztrák A1-es autópályán utazunk, mindenképp érdemes betérnünk néhány órára Melk kisvárosába. A Duna partján épült Melk az UNESCO világörökség részeként nyilvántartott wachaui kultúrtáj része. A festői fekvésű szőlőtermesztő táj védelem alatt álló területe Melk ésKrems an der Donau városok között terül el.

Képek Krétáról és Santoriniről

Görögország mediterrán szigetei közül is kiemelkedik Kréta és Santorini, ha azt vizsgáljuk, mennyire gyakran tűnik fel ez a két sziget az utazási magazinok álom-célpontjai között. [utazom:teaser:22863] Ez nem csoda: a kabócáktól hangos Kréta és a lenyűgöző tájképi értékekkel rendelkező Santorini valóban gyönyörű. Crete-Santorini from Evgeny Ganzha on Vimeo.

Sas út – nem csak sasoknak!

Úgy gondolom, nem kétséges, hogy a napjainkban a Lengyel-Tátrában található Sas út (Orla Perć) tekinthető a Tátra legnagyobb kihívást jelentő turistaútjának. Az útvonalon beépített láncok, egyéb segédeszközök meglehetősen nagy száma, valamint egyes szakaszainak exponáltsága miatt a tapasztalatlan turisták, a nagy kitettséget nem kedvelők számára nem ajánlott itt kezdeni a Tátrával történő ismerkedést. A gerincen történő biztonságos közlekedéshez szükség van megfelelő felszerelésre (pl.

Feltárulnak a brit Atlantisz rejtett titkai

A Southamptoni Egyetem professzora az eddigi legrészletesebb elemzést végezte el az angliai Dunwich elveszett középkori városának maradványain, amelyet Nagy-Britannia Atlantiszának is szoktak hívni.

Látnivalók Isztambulban: a Boszporusz palotái és villái

Kevés olyan szép fekvésű vidéket tudnék elképzelni, mint a Boszporusz; a két kontinens határát képező, 30 km hosszú tengerszoros a Fekete-tengert és a Márvány-tengert köti össze, s mind földrajzi fekvését, mind történelmét tekintve stratégiailag igen fontos volt. Erről árulkodnak a két partján található erődrendszerek is: a keleti parton 1393-ban I. Beyazit által emelt Anadolu hisari (Ázsiai erőd), illetve az európai parton 1452-ben épített Rumelihisari (Európai erőd), melyet II. Mehmed szultán, Konstantinápoly elfoglalója (1453) építtetett.

Köszönés, üdvözlés a hegyekben

Egymás kölcsönös üdvözlése íratlan szabály a hegyekben, a hegyi kultúra egyéni megnyilvánulása, mellyel túra közben üdvözöljük azokat az embereket, akik ugyanazt az ösvényt tapossák, mint mi. Aki első alkalommal túrázik a hegyekben, gyakran meglepetten kapja fel a fejét, amikor a szembe jövő, számára teljesen idegen turisták „Jó napot” (szlovákul Dobrý deň, lengyelül Dzień dobry) vagy „Hello” (szlovákul „Ahoj”, lengyelül „Cześć”) szavakkal köszönnek. A turistautakon egymásnak történő köszönés már régóta a turista kultúra része, és nem csak a Tátrában.

Kétirányú lett a Vörös-torony-hágó!

Sas út (Orla Perć) A-tól Z-ig

A Sas út – tekintélyes, egyszersmind legendás tátrai gerincút, amely a Zawrattól (Zawrat) a Kereszt-nyeregig (Krzyżne) helyenként a gerinc közelében halad, mindamellett határozott traverzálások jellemzik. Bevezetésképpen néhány szó az út történelméről. A Sas út létrehozásának ötlete a XX. század elején született meg, kezdeményezője Franciszek Henryk Nowicki lengyel költő volt, aki 1901 februárjában javasolta az útvonal kiépítését. Az ötlet megvalósításával azonban várni kellett néhány évet, a Sas út kiépítése ugyanis nagyrészt 1903 és 1906 között zajlott le.

Budapest: Szent István Bazilika

Miért kerül egy utazási magazin oldalára egy templomról szóló cikk? Azért, mert számunkra nem csak az a fontos, hogy távoli tájak, környező országok természeti értékeit, építészeti csodáit mutassuk be, hanem az is, hogy felhívjuk a figyelmet a környezetünkben megbúvó érdekességekre, ritkaságokra.

A világ legmagasabb felhőkarcolójának építése kezdődött meg

Megkezdődött a világ legmagasabb felhőkarcolójának építése a közép-kínai Csangsa városában, a rekordprojekt rekord idő alatt, jövő áprilisra elkészülhet. Az Égi Város (Tiankong Csengsi) nevű épület 208 emelet magasra nyúlik majd, és egy városnyi, mintegy 170 ezer ember befogadására lesz képes - adta hírül a sohu.com kínai hírportál. A világrekorder felhőkarcolóban egy város minden szükséges "kelléke", így egyebek között szálloda, iskola, kórház, irodák, vendéglátó egységek és boltok is helyet kapnak.

Újabb látványos kisfilm a festői Budapestről

A gyönyörű magyar főváros megbabonázza a külföldről ide érkezőket. Magazinunk oldalain is láthattunk már lenyűgöző alkotásokat a fővárossal a főszerepben.  A Duna ezüstösen csillogó csíkjával kettészelt, karakteres városrészek, a hegyek keretezte Buda és a Budai Vár, a merészen az égbe törő Gellérthegy nagyon látványos hátterét képezi Budapestnek.

Halastavi menedékház / Schronisko nad Morskim Okiem

Fotó: syrenka.flog.pl A Magas-Tátrában, a Halastavi-völgyben (Dolina Rybiego potoku), a Tátra egyik legszebb tava, a Halastó (Morskie Oko) partján található a Lengyel-Tátra legrégebbi menedékháza, a Halastavi menedékház (1406 m). A menedékház tornácairól és ablakaiból nem csak a Halastóra nyíló kilátásban gyönyörködhetünk, hanem a tó felett emelkedő, festőien szép Menguszfalvi-csúcsokban, a Tengerszem-csúcsban, valamint a Barát jellegzetes sziluettjében.

Helyzetkép vihar után - összefoglaló helyzetjelentés

A Tátrára csaknem tíz év elteltével május 15-én ismét lecsapott a bóra nevű szélvihar. A Tátrai Nemzeti Parknak csak a TANAP Állami Erdészete által kezelt területén több mint 100 ezer darab (82 ezer köbméter) gyökerestől kidöntött vagy kettétört fát, járhatatlan és elmosott turistautakat hagyott maga után. A legrosszabb a helyzet Felsőhági (Vyšné Hágy) környékén, ahol a heves széllökések csaknem 60 ezer darab (40 ezer köbméter) fát fektettek a földre.

A Tátra alvó lovagja

Ez a történet 2003-ra nyúlik vissza. Akkor, egy esős májusi napon, egy poprádi szálló szobájában az eget kémlelve, a felhők szétoszlásban bízva elhatároztuk, hogy mi, májusiak (rajtam kívül még 2 akkor jelenlévő barátom születésnapja esik május első felére) az elkövetkező években a Tátrában fogjuk megünnepelni születésnapunkat.

Szokások a hegyekben

A hegyekben végzett túra során érvényes viselkedési szabályokkal valószínűleg minden turista tisztában van. Olyan, a mindennapi életben is alapvető, vagy egyszerűen csak a kulturált viselkedéshez kötődő szabályok ezek, melyekkel nem veszélyeztetjük sem a magunk, sem mások testi épségét. Évről évre azt lehet látni azonban, hogy ezeket a szabályokat a hegyekbe indulók „otthon felejtik”. Egyre ritkábban hallani egy „Jó napot” köszönést a szemben jövőktől, és egyre gyakrabban találkozunk olyanokkal, akik egyszerűen nem tudnak csendben maradni a turistaúton.

Tilos a túrázás a Tátra nagy részén – kinek jó ez?

Az alábbi cikkhez elöljáróban talán mindennél jobban illik egy idézet Svetozára Krna – „Dvetisíc kilometrov, od železných vrát po Devín” (Kétezer kilométer, a Vaskaputól Dévényig) című könyvéből: „A természet állapota sokat elmond a nemzet kultúrájáról. De hány ember küzd a kulturálatlan beszéd ellen? A természetvédelemre sem mindig igaz, hogy a cél szentesíti az eszközt”.

Batizfalvi-tó / Batizovské pleso

A kettős ormú Batizfalvi-csúcs (2448 m) hatalmas sziklái, sima, táblás déli fala által uralt Batizfalvi-völgy felső, kopár katlanának aljában, egyúttal a Gerlachfalvi-csúcs lábánál, 1879 méter tengerszint feletti magasságban található a Batizfalvi-tó. A tó területe 3,48 ha, legmélyebb pontja 12 m. A tó vizét dél felé egy kb. 10 m magas tófal tartja vissza, csupán a tó délkeleti részén engedve neki lefolyást. Ez a tófal, amelyen a Felső turistaút keresztezi a völgy torkolatát, vá­lasztja el egymástól a völgy alsó és felső részét.

A hatóság nem tervezi a tilalmak és korlátozások feloldását

Az illetékes minisztérium a hegyi vezetőkkel és az időszakos zárlattal továbbra is a védi a legmagasabb tátrai csúcsokat, a tapasztalatlan turistáknak ugyanis nagy kockázatot jelenthet az ezekre a csúcsokra történő kirándulás. A szlovák Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium röviden így reagált a Szlovák Turisták Klubja (KST) által indított aláírásgyűjtő akcióra.

Csendes-völgy - a Liptói- és a Magas-Tátra határán

Egy napsütéses, esőmentes júliusi napon a két ifjú titánnal, Egonnal és Ádámmal kiegészülve Julcsival együtt négyesben vágtunk neki a Tátra talán leghosszabb, két fővölgyet is érintő körtúrájának. A 33 kilométer hosszú túrán megtettünk 1000 méter szintkülönbséget, érintettünk két hatalmas fővölgyet, két varázslatos mellékvölgyet, két füves hágót, láttunk három plusz öt tavat, két vízesést, és számtalan szebbnél-szebb csúcsot.

A Vörös-torony-hágó új láncai

Egy évvel ezelőtt, 2013. szeptember elején adtam hírt ezen a felületen arról, hogy a korábbi egyirányú útvonal helyett 2013 nyarától immár mindkét irányban járható a Magas-Tátra egyik legnépszerűbb, de emellett talán legtechnikásabb magashegyi hágója, a Vörös-torony-hágó. Korábban jártunk már itt néhányszor, de most egyrészt az új láncok szemrevételezése, másrészt egy szép túra reményében szeptember elején Julcsival, Katával és Tibivel útnak indultunk, hogy végigjárjuk a Tátra egyik legszebb körtúráját.
Feliratkozás kategória értesítésreBezár

Iratkozz fel kategória értesítő listánkra és értesülj az általad választott kategória legújabb indulásairól, akcióiról!

Segíthetünk?Bezár
Kérjen ajánlatot!
Megkeressük Önnek a legjobb árat.
Kollégáink segítenek munkaidőben.
+36 1 5013490
Küldjön magának emlékeztetőt
e-mailben!