Bükki Nemzeti Park

Az ország legnagyobb hegyvidéki, erdős nemzeti parkja létrehozásának alapját a névadó hegység földtani viszonyai teremtették meg.

Perzsia legtetején - A Damavand megmászása

Egy 5671 méteres hegyet nagy tisztelet övez. Lehet, hogy a meghódításához komoly expedíció kell, sok magashegyi tapasztalat, emberfeletti fizikum, na meg egy rakás pénz. Nos, a Damavand pont nem ilyen: följutni rá nem több mint két-három napos elfoglaltság, kiadós séta egy kis magaslati betegséggel felütve.

Hegyivezetők alulértékelve - Jaroslav Michalko hegyi vezető

Jaroslav Michalko (57) nemzetközi hegyivezető 44 éve mássza a hegyeket. Az egész világon, de leginkább a Magas-Tátrában vezeti az ügyfeleket, olaszul, angolul és oroszul beszél. Pályafutása legnagyobb kihívása Észak-Amerikában, a Mount McKinley (6194 m) csúcsára történő vezetés volt. Ügyfeleivel több alkalommal jutott fel a világ legmagasabb csúcsaira, ebben az évben pl. a Kilimandzsáróra (5895 m) és az Elbruszra (5642 m). A hegyivezetés hivatás az Ön számára, vagy mellette mással is foglalkozik? „Hivatás. Jelenleg csak hegyivezetéssel foglalkozom”.

Az Ék-hegy, a Liptói-Tátra egyik legszebb csúcsa

Szeptember utolsó vasárnapján eredetileg a Magas-Tátra egyik szép hágójába, a Rovátkára készültünk, de a hét közben lehullott hó miatt az utolsó órákban módosítottuk a tervet, és inkább a Liptó-Tátrába, az Ék-hegyre indultunk. Ez a túra is szerepelt ez idei bakancslistánkon, ezért minden csalódottság nélkül indultunk a Tátra nyugati részébe, annak is egyik szép völgyébe, a már többször bejárt Racskó-völgybe. Abba a völgybe, amelyben a májusi szélviharban kidőlt fenyőfák egész nyáron át tartó kitermelése miatt október 15-ig csak a vasárnapi napokokon megengedett a túrázás.

Sas út (Orla Perć) A-tól Z-ig

A Sas út – tekintélyes, egyszersmind legendás tátrai gerincút, amely a Zawrattól (Zawrat) a Kereszt-nyeregig (Krzyżne) helyenként a gerinc közelében halad, mindamellett határozott traverzálások jellemzik. Bevezetésképpen néhány szó az út történelméről. A Sas út létrehozásának ötlete a XX. század elején született meg, kezdeményezője Franciszek Henryk Nowicki lengyel költő volt, aki 1901 februárjában javasolta az útvonal kiépítését. Az ötlet megvalósításával azonban várni kellett néhány évet, a Sas út kiépítése ugyanis nagyrészt 1903 és 1906 között zajlott le.

Duna-Ipoly Nemzeti Park

Az 1997-ben alapított Duna-Ipoly Nemzeti Park a fővárostól északi irányban, a Pilis és a Börzsöny hegység nagyobb részén, a Duna és az Ipoly folyók között helyezkedik el. Több mint 60 ezer hektárnyi területének egyik legszebb része a Dunakanyar. A park egyediségét három nagy tájképi egység, a folyóvölgyek, a hegységek és a síkság találkozása adja.

Emberek, sziklák, századok – Interjú Scheirich Lászlóval

Könyvbemutatón

Köszönés, üdvözlés a hegyekben

Egymás kölcsönös üdvözlése íratlan szabály a hegyekben, a hegyi kultúra egyéni megnyilvánulása, mellyel túra közben üdvözöljük azokat az embereket, akik ugyanazt az ösvényt tapossák, mint mi. Aki első alkalommal túrázik a hegyekben, gyakran meglepetten kapja fel a fejét, amikor a szembe jövő, számára teljesen idegen turisták „Jó napot” (szlovákul Dobrý deň, lengyelül Dzień dobry) vagy „Hello” (szlovákul „Ahoj”, lengyelül „Cześć”) szavakkal köszönnek. A turistautakon egymásnak történő köszönés már régóta a turista kultúra része, és nem csak a Tátrában.

Kalandos túra a Szürke-hegyre

A nyári turistaszezon első hétvégéjén, a június 15-ig érvényes téli zárlat utáni első vasárnapon a szép idő a Liptói-Tátrába csábított minket. Ezúttal egy szép, hosszú körtúra során a Szürke-hegy elérését tűztük ki magunk elé. A Liptói-Tátra, és ezzel a teljes Tátra-vonulat nyugati szélén, a Tátra legnyugatibb völgyének nyugati gerincén túráztunk.

A nyári túrák veszélyei, a biztosítás fontossága

A Hegyi Mentőszolgálat (HZS) a nyári szezon elején mindig felhívja a Tátrába látogatók figyelmét a magashegyi túrákon rájuk leselkedő veszélyekre. Fokozottan így van ez ebben az évben, mivel a májusi szélvihar után a Tátrai Nemzeti Parkban még mindig vannak olyan jelzett turistautak, amelyek járhatatlanok. „A helyzet fokozatosan javul, és hamarosan valamennyi turistaút járható lesz. A viharban azonban az útjelző táblák egy része is megsérült, megsemmisült” – mondta el Jozef Janiga, a HZS vezetője. A turistautak megtisztítása után tehát fel kell újítani az útjelző táblákat.

Id. és ifj. Franz János születésének évfordulója

150 évvel ezelőtt, 1863-ban született id. Franz János (1863-1939) alsóerdőfalvai földműves, az egyik legkiválóbb tátrai hegyivezető. 16 éves korában túrázott először, egy év múlva már mászott. 1896-ban lett I. osztályú hegyivezető, az 1899-ben rendezett hegyivezetői tanfolyamon az egyik legjobbnak bizonyult. Legaktívabb hegyivezetői időszaka 1900-1907 között volt, amikor olyan hegymászókat vezetett mint Jordán Károly, Ernst Dubke, Alfred Martin. Kora legjobb hegyivezetőjének tartották, amit nem csak klienseinek, hanem a tanfolyamokon is bizonyított. Számos új utat mászott, ebből 1905.

Brocken-hegyi kísértet (ködkísértet) a hegyekben

Reggel vagy késő délután, néha még tiszta időben is köd tölti ki az alattunk lévő katlanokat. Ha szerencsénk van, ilyenkor egy érdekes légköroptikai jelenségnek lehetünk szemtanúi. Amennyiben oldalról kapjuk a megvilágítást, és a felhők alattunk helyezkednek el, láthatjuk a hegymászók körében babonás tisztelettel övezett Brocken-hegyi kísértetet, vagy más néven ködkísértetet.

Tízparancsolat turistáknak

Néhány szabály, melyet valamennyi, a hegyekben túrázó turistának ismernie kell. A magashegyi turisztika már régen megszűnt kiváltság lenni, ma már tömegesen űzött tevékenységnek számít. A hegyekbe, különösen a Tátrában történő túrázás mára egyszerűen divattá vált. (Lengyelországban) Ma mindenki a Sas útra (Orla Perć) vagy a Tengerszem-csúcsra (Rysy) akar feljutni, lehetőleg már az első tátrai túrája során. Találkozhatunk érdekes emberekkel. Néhányan strandpapucsban indulnak a hegyre, nem törődve a közelgő viharral sem.

Zivatar, villámlás, mennydörgés a hegyekben

Amikor egy forró nyári nap kora délutánján viharfelhők jelennek meg az égen, az általában nem sok jót jelent a magashegyekben tartózkodó turistákra nézve. Minél melegebben süt a nap, annál nagyobb az esélye viharok kialakulásának, amelyek a Tátrában leggyakrabban délután két óra körül keletkeznek. Az időjárás a hegyekben nagyon gyorsan és gyakran változik, alpesi terepen nehéz a vihar elől megfelelő védelmet nyújtó megfelelő menedéket találni, ezért könnyen veszélyes helyzetben találhatjuk magunkat. Éppen ezért aki a hegyekbe indul, túra előtt tájékozódjon az időjárásról.

Szokások a hegyekben

A hegyekben végzett túra során érvényes viselkedési szabályokkal valószínűleg minden turista tisztában van. Olyan, a mindennapi életben is alapvető, vagy egyszerűen csak a kulturált viselkedéshez kötődő szabályok ezek, melyekkel nem veszélyeztetjük sem a magunk, sem mások testi épségét. Évről évre azt lehet látni azonban, hogy ezeket a szabályokat a hegyekbe indulók „otthon felejtik”. Egyre ritkábban hallani egy „Jó napot” köszönést a szemben jövőktől, és egyre gyakrabban találkozunk olyanokkal, akik egyszerűen nem tudnak csendben maradni a turistaúton.

Ne kerüld el: az Alpok hegyei egészséget terjesztenek!

Az innsbrucki egyetem professzora, Dr. Schobersberger Wolfgang több mint másfél évtizede kutatja az Alpokban eltöltött aktív pihenés és az egészség, valamint az egészségmegőrzés kapcsolatát.  A tudományos adatok határozottan igazolják, hogy az aktív pihenés nemcsak preventív jellegű, de óriási szerepe lehet a testsúlycsökkentésben és a megfelelő vérnyomás kialakításában is. Schobersberger professzort a hegyek gyűrűjében lévő innsbrucki egyetemen értük utól.   Mióta kutatja a magas hegyekben töltött aktív szabadság és az egészség közötti összefüggéseket?

50 éves a légimentés a Lengyel-Tátrában

1963 áprilisában a Tátrában kemény téli viszonyok uralkodtak. Annyi volt a hó, hogy bármelyik hegyről elindulhatott egy lavina. Amikor aztán egy fiatal síelő a Lengyel-Öt-tó völgyében súlyos sérüléseket szenvedett, a nagy lavinaveszély miatt csak az égből kaphatott segítséget. A lengyel hegyekben 1963. április 16-án mentettek először életet helikopter igénybevételével. Több száz életmentés, és néhány dráma. Röviden így lehet összefoglalni a mentőhelikoptereknek az elmúlt 50 évben a tátrai hegyimentés történetében játszott szerepét.

Lavina - A második fokozat a legveszélyesebb

Senkit ne tévesszen meg, ha a Tátrában második fokozatú lavinaveszély van érvényben. Az elmúlt napokban lavinabalesetben három ember halt meg a Tátrában, a negyedik még mindig az életéért küzd egy krakkói kórházban. A napsütéses idő, az egyre hosszabb napok, a pozitív hőmérséklet következtében a hegyek téli szépségének csodálata mellett hajlamosak vagyunk elfelejteni a téli hegyekben ránk leselkedő legnagyobb veszélyt, a lavinát. Elég egy pillanat figyelmetlenség, elbámészkodás, vagy csak a véletlen, és a hegy megmutatja hatalmát. „Teljesen mindegy, hogy az áldozat ún.

Balaton

Vízparti pihenés, történelmi és kulturális emlékek, népi hagyományok, kerékpáros és vízi túrák, ritka természeti értékek, gasztronómia különlegességek, látványos programsorozatok - mindezt együtt kínálja a Balaton, a ″magyar tenger″.  A Balaton az egyik legszebb az ország összes természeti látnivalója közül. A part a strandolókat, a nyaralni vágyókat várja, a Balaton-felvidék erdei, mediterrán hangulatú tájai pedig olyan szépek, hogy akár egy életet le lehet élni csendes falvaiban.

Üzbegisztán, Tádzsikisztán - 2. rész

Következő nap Kalon minaret, állítólag a legmagasabb Közép-Ázsiában, de Khívában is van két ugyanekkora, majd a vár hatalmas falakkal körbevéve, mecsetek, szűk utcácskák a vályog és téglaházak között.

Kelet-Törökország és az Ararát megmászása

Már magasan áll a Nap, mikor felébredek. A repülőn ülök, alattam a Van-tó 1719 m-en elterülő három és fél balatonnyi türkizkék víztükre csillog, és balra tőlem egy hófoltos vulkáni kúp emelkedik: a Süphan 4058 m magas csúcsa.

Tátrai babonák – Brocken-hegyi kísértet

Babonák – meglehetősen kiterjedt témakör, különösen, ami a hegyeket illeti. Akár hiszünk benne, akár nem, azt hiszem fontos kérdés mindannyiunk számára. Vannak közöttünk olyanok, akik szinte a babonák rabjai, és vannak olyanok, akik csak legyintenek ezekre, és nem törődnek velük. Én a mindennapi életben biztosan a második csoportba tartozom. Nem érdekel, ha egy fekete macska átszalad előttem az úton, vagy ha felborul a sótartó, ami a régi hagyomány szerint veszekedést jelent.

Őszi túra a Rohács-csoportban

Október első napján a szép őszi időt kihasználva Katával, Zolival és Mikivel a Liptói-Tátra egyik legismertebb részébe, a Rohács-csoport csúcsaira indultunk. Ezúttal is korán keltünk, így reggel 8 órakor fázósan szálltunk ki az autóból a Rohácsi-völgy (Roháčska dolina) Spálená nevű síközpontjában az elmúlt évben átadott új, hatszemélyes ülőszékes felvonó mellett kialakított központi parkolóban (1024 m). Az új, nagy befogadóképességű parkoló kialakításával együtt a korábbi felső parkolót megszüntették, azt, és a szilárd burkolatú utat így az erdőn át vezető, kb.

Tutajozás a Dunajecen

Napjainkban Alsólehnichez tartozik a korábban Vörös Kolostornak (Červený Kláštor) nevezett település, amely ismertségét és népszerűségét a műemlék kolostor mellett leginkább a Dunajec-áttörésnek köszönheti. Az eredetileg karthauzi, később kamalduli kolostor melletti kis öbölből indulnak a tutajok, amelyek a Pieninek szűk, kanyargós völgyén áthatolva jutnak el az Erdős (Lesnica) településtől északnyugatra található végállomásra.

A Tátra szimbóluma, a tátrai zerge

A Tátra a legészakabbra fekvő terület, egyúttal a legkisebb olyan elszigetelt magashegység a világon, ahol zergék élnek. Már több mint 10 000 évvel ezelőtt, a máig tartó holocén időszak kezdetén, a Tátra utolsó eljegesedésének idején is éltek zergék a hegységben. Bizonyíték erre az 1974-ben megtalált legrégebbi zergecsont lelet, amelynek kora a szakemberek szerint 10 500 – 10 720 év között van.

Az Elbrusz nyugati csúcsa

A Kaukázus a hófehér hegycsúcsok, vadul hömpölygő gleccserfolyók, és számtalan, örökké mozgó gleccser birodalma Európa és Ázsia, Oroszország és Grúzia határán, a Fekete tengertől a Kaszpi tengerig. Ide indultunk, az Elbrusz kettős csúcsa közül az 5 642 m.

Az emlékezetes tátrai szélvihar 10. évfordulója

Tíz évvel ezelőtt, 2004. november 19.-én, a délutáni, kora esti órákban orkán erejű vihar söpört végig a Magas-Tátra déli lejtőin. A félelmetes sebességű bukószél északról érkezve, a hegység főgerincén átbukva orkánná erősödött, és szinte letarolta a Magas-Tátra szlovák oldalának lejtőit. Óriási, évtizedekig ki nem heverhető károk keletkeztek a nemzeti park élővilágában. A négy órán át tomboló vihar kidőlt, derékban kettétört hatalmas fenyőfákat, elpusztult állatokat, járhatatlan közutakat és turistautakat hagyott maga után.

Nincs nyoma Noénak az Araráton

2010-ben sokáig Noé állítólagos bárkájának felfedezésétől volt hangos a világsajtó: a bibliai kutatócsoportnak azonban nem hisznek a történészek. Összeállításunkban az ősi csodahajó kutatásának történetét, és az ezzel kapcsolatos botrányokat gyűjtöttük össze, Josephus Flaviustól egy kínai-török csoportig.

A Magas-Tátra tetején - A Gerlachfalvi-csúcs megmászása

A Magas-Tátrát – területe alapján – a világ legkisebb magashegységének is szokás nevezni. Ennek a hegységnek, és egyúttal a Kár­pátoknak is legmaga­sabb csúcsa a Gerlachfalvi-csúcs (Gerlachovský štít), amely a főgerinctől D-i irányban kiha­jolva 2655 m magasságot ér el. A csúcs tulaj­donképpen egy É-D irányban hú­zódó, kb. 700 m hosszú hegyge­rinc, amelyen több csúcs – pl. a Hátsó-Gerlachfalvi-csúcs (Zadný Gerlachovský štít), a Kis-Gerlachfalvi-csúcs (Kotlový štít, 2601 m), és középen maga a főcsúcs – is van.

Kelet-Törökország és az Ararát megmászása 2. rész

Hajnali indulás. Legalábbis így terveztük. De hajnalban Kalasnyikov-ropogást hallok. Biztosan álmodom – gondolom félálomban – ezért inkább tovább alszok. Hajnal 4-kor kelés, hiszen 4,30-ra itt a kisbusz ami felvisz a hegy szoknyájára.

Lezuhant és meghalt Władysław Cywiński kalauzíró

Október 12-én a délelőtti órákban egy lengyel turista kérte a Hegyi Mentőszolgálat (HZS) segítségét, aki látta, hogy az Omladék-völgyben (Zlomisková dolina) lezuhant egy ember. A bejelentő azonban nem tudta megjelölni az esemény pontos helyét, mivel megszakadt a vonal. Közvetlenül ezután egy másik lengyel turista hívta a HZS segélyhívó számát, aki megerősítette az előző bejelentést, de most sem tudtak meg semmit a részletekről, mivel ismét elment a térerő.

Salkantay trek Peru

Az inka birodalom ugyan évszázadokkal ezelőtt eltűnt a Föld színéről, azonban értékes örökséget hagyott az utókor számára - a mai napig szinte egész Peru belőlük él és kíván folyamatosan hasznot húzni.

A Zuhatag, avagy a Duna-áttörés

A Dunának azt a szakaszát, ahol a folyó a Kárpátok Balkán-hegységbe hajló vonulatát áttöri, nevezték, és néha ma is nevezik, Zuhatagnak. A magas hegyek a Néra torkolata (a mai román-szerb határ) után megjelennek, de a Duna csak 40 km-el lejjebb, Ómoldovától kezdve „bolondult meg.”

Nepáli napfelkelte

Megváltozott az életem. Méghozzá kitörölhetetlenül. Utastársaim közül, többen is hasonló érzésről számoltak be. Mi az, ami ilyen hatással van az emberre? Hogyan lehet az élményekkel a továbbiakban élni?

Duna-Dráva Nemzeti Park

A Duna-Dráva Nemzeti Park hosszú, szalagszerűen elnyúló területeinek értékeit meghatározza az élő és holt víz: az árvízi területek gazdag növény- és állatvilága, különösen a madárfajok gazdagsága jellemzi. A folyókhoz kötődő, különösen értékes élőhelyek védetté nyilvánításának folyamata 1962-ben kezdődött. Célként a folyók, mellékágrendszerük, valamint az érintett területek természeti értékeinek, a felszíni és felszín alatti vízkészleteknek, továbbá az érintett területek erdeinek, termőtalajának és más, megújuló természeti erőforrásainak védelmét jelölték meg.  Duna-Dráva Nemzeti Park

Sas út – nem csak sasoknak!

Úgy gondolom, nem kétséges, hogy a napjainkban a Lengyel-Tátrában található Sas út (Orla Perć) tekinthető a Tátra legnagyobb kihívást jelentő turistaútjának. Az útvonalon beépített láncok, egyéb segédeszközök meglehetősen nagy száma, valamint egyes szakaszainak exponáltsága miatt a tapasztalatlan turisták, a nagy kitettséget nem kedvelők számára nem ajánlott itt kezdeni a Tátrával történő ismerkedést. A gerincen történő biztonságos közlekedéshez szükség van megfelelő felszerelésre (pl.

India és Nepál - élmények Ázsiából

Tíz ember tízfélét mondott arról, hogy milyennek látta Nepált vagy Indiát elsőre, másodikra. "Koszos, zajos, színes, misztikus, orrfacsaró, zsúfolt, mesebeli, kibírhatatlan, feledhetetlen" - csak néhány a leggyakrabban reá aggatott jelzők közül.

Hegyi utakon Horvátországban: Rogoznicától - Marináig

A Jadranska Magistrala Sibeniktől - Primostenig csodaszép tengerparti tájon kanyarog. Rogoznica után otthagyja a tengert és a dombok - hegyek közötti széles, lapos és hosszú völgyben ereszkedik le Marinára, hogy ott ismét a partot követve vigyen be Trogirba.
Feliratkozás kategória értesítésreBezár

Iratkozz fel kategória értesítő listánkra és értesülj az általad választott kategória legújabb indulásairól, akcióiról!

Segíthetünk?Bezár
Kérjen ajánlatot!
Megkeressük Önnek a legjobb árat.
Kollégáink segítenek munkaidőben.
+36 1 5013490
Küldjön magának emlékeztetőt
e-mailben!